europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE

Praktyki zawodowe w Barcelonie – podsumowanie

Zagraniczna praktyka zawodowa naszych uczniów w Barcelonie dobiegła końca. Rozwinęła umiejętności i zwiększyła konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku pracy.

W dniach 26.02.-23.03.2018 grupa uczniów naszej szkoły (12 ekonomistów i 6 handlowców) w ramach projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” odbyła praktyki zawodowe w Barcelonie, w Hiszpanii.

Udział w projekcie był formą nagrody dla najlepszych uczniów.

Przed wyjazdem ukończyli oni 50-godzinny kurs języka hiszpańskiego, uczestniczyli w konsultacjach z języka angielskiego, odbyli szkolenia nt. asertywności, sposobów radzenia sobie ze stresem.

W Hiszpanii młodzież nie tylko zdobyła nowe i poszerzyła nabyte w szkole umiejętności i kompetencje zawodowe, poznała również kulturę i historię tego kraju, warunki pracy i życia jego mieszkańców.

Po powrocie, nasi uczniowie - zagraniczni praktykanci dzielili się swoimi wrażeniami z wyjazdu, z dumą prezentując certyfikat Europass Mobilność oraz zaświadczenia potwierdzające zdobyte kompetencje ECVET, które są ważną i niezaprzeczalną przepustką na polski i zagraniczny rynek pracy.

Praktyki w hiszpańskich firmach przyniosły wiele korzyści uczniom, szkole oraz środowisku lokalnemu.

Niedziela Technika Handlowca w Gironie

Ostatnią niedzielę pobytu w Hiszpanii spędziliśmy w Gironie.

Girona to swoista ostoja katalońskości. Miasteczko, położone w dolinie pomiędzy morzem a górami, jest przecięte aż czterema rzekami: Ter, Güell, Galligans i Onyar. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od malowniczego mostu Pont de Pedra na rzece Onyar, z którego rozprzestrzenia się widok na kolorowe fasady domów Starego Miasta i panorama średniowiecznej starówki – BarriVell.

Następnie udaliśmy się do górującej nad miastem potężnej gotyckiej katedry „Catedral de Santa Maria de Girona” przy Placa de la Catedral. Wznoszona od XI do XVII wieku łączy w sobie styl romański, gotycki i barokowy. To prawdziwy fenomen architektoniczny, z nawą o szerokości 22 metrów i łączącym ją łukiem, jest najszerszą tego typu konstrukcją na świecie. Bok katedry ozdobiony jest tzw. Bramą Apostołów, zaś na Placu Apostołów znajduje się studnia z XVI wieku.

Zwiedziliśmy również skarbiec. Wśród wielu eksponatów sztuki sakralnej znajduje się m.in. bezcenny Gobelin Stworzenia Świata z 1100 roku, ukazujący Chrystusa i sceny biblijne.

Przeszliśmy też XII-wiecznymi romańskimi krużgankami. W pobliżu katedry znajduje się najbardziej malowniczy zakątek miasta - El Call. To jedna z największych i najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie.

Stare Miasto w Gironie należy nie tylko do najlepiej zachowanych, ale także najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Hiszpanii. Jego najstarsze części, łącznie z pozostałościami murów obronnych, pochodzą z IX wieku. Przejazd turystyczną kolejką, spacer wąskimi uliczkami…  Byliśmy pod wrażeniem tego pięknego, malowniczego miasteczka.

To był niesamowicie interesujący edukacyjny wyjazd. Girona - na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Praktyki w Barcelonie – opinie uczniów (Technik Ekonomista)

Praktyka w firmie Barcelona Dance Center (Contraseña Produccions) to dla mnie wspaniała przygoda, którą zapamiętam na całe życie. Dzięki niej poznałam inny kraj, jego kulturę i obyczaje. Barcelona to wspaniałe i piękne miasto hiszpańskie, a  jej mieszkańcy to mili, sympatyczni i bardzo gościnni ludzie. Zdobyłam cenne doświadczenie, które na pewno ułatwi mi podjęcie satysfakcjonującej mnie  pracy w przyszłości.

Monika Kędyś

Pobyt w Barcelonie oceniam pozytywnie. Jest to przepiękne miasto z mnóstwem atrakcji. Pomimo że nie pracowałam w biurze rachunkowym, nauczyłam się innych równie przydatnych rzeczy, a przede wszystkim przełamałam barierę językową i poprawiłam swoje umiejętności komunikacyjne. Dobra organizacja i dużo wolnego czasu pozwoliły mi poznać kulturę i spróbować smaków Hiszpanii. Praktykę odbyłam w Mexcat Asociación Cultural Mexicano Catalana w Barcelonie.

               Dorota Biełaga

Przez 2 tygodnie przebywałam w Barcelonie, gdzie odbyłam praktykę w firmie Barcelona Home. Zdobyłam cenne doświadczenie zawodowe oraz miałam możliwość rozwijania swoich pasji. Polepszyłam również swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim i hiszpańskim.

Natalia Mieleszko

 

Praktyka w Barcelona Dance Center (Contraseña Produccions) była dla mnie niezwykłą szansą na poznanie innej kultury oraz na zapoznanie się z pracą w zagranicznej firmie. Z wyjazdu zostaną mi cudowne wspomnienia, jak i pamiątki.

Karol Uszyński

Praktykę odbyłam w Associació de Comerciants de la Creu Coberta w Barcelonie. Przez ten czas mogłam również poznać tutejszą kulturę oraz tradycje. Ludzie są tutaj bardzo mili, a miasto bardzo piękne.

Karolina Korzeniewska

Odbyłam praktykę w MEXCAT - Asociación Cultural Mexicano Catalana w Barcelonie. Nawiązałam nowe znajomości i mogłam poznać inne państwo. To była świetna przygoda i nowe doświadczenie.

Ewelina Drozdowska

Praktyka w Glo Think Group (Glo Think & Friends S.L.) w Barcelonie bardzo mi się podobała. Mogłem wykorzystać i poprawić mój język angielski i hiszpański w praktyce. Miałem okazję poznać nową kulturę i spróbować prawdziwych hiszpańskich dań.

Sebastian Kondraciuk

Odbyłam praktykę w Maxó Rennella (GALERIA BARCELONA MAXI SL). Ludzie pracujący tam byli bardzo mili i pomocni, dużo się od nich nauczyłam. Mam nadzieję, że zdobyte przeze mnie doświadczenie zaowocuje w przyszłości dobrą pracą. Barcelona to bardzo piękne miasto, które warto zobaczyć.

Izabela Bruś

Swoją praktykę odbyłam w Nuovum - upcoming designers w Barcelonie. Poznałam tam wiele ciekawych osób, które zawsze chętnie służyły mi pomocą. Zwiedziłam piękne miasto jakim jest Barcelona, oraz zdobyłam cenne doświadczenie, które na pewno będzie przydatne
w przyszłości. 

Aleksandra Turczuk

Praktyka w Biurze Turystycznym Novovira w Barcelonie bardzo mi się podobała. Mogłam dzięki niej sprawdzić swoją znajomość języków obcych. Zwiedzania Barcelony nie było końca.

Bożena Muciuś

Odbyłam praktykę w Associació de Comerciants de la Creu Coberta w Barcelonie, z której jestem ogromnie zadowolona. Codziennie miałam kontakt z ludźmi, przez co mogłam poznać ich zwyczaje i tradycje kraju. Praktyka w zagranicznej firmie dała mi nowe możliwości a pobyt w Barcelonie masę cudownych wspomnień. 

Anna Kazberuk

Praktyka w Glo Think Group (Glo Think & Friends S.L.) w Barcelonie była bardzo interesująca i pełna doświadczeń. Nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy a w Barcelonie zwiedziłem ciekawe miejsca. Mieszkaliśmy w turystycznym miasteczku Castelldefels, które okazało się być urokliwym miejscem pobytu.

Piotr Laskowski

Ekonomiści ze smutkiem i nostalgią żegnają Barcelonę

To już koniec naszych praktyk w Barcelonie. Trudno było pożegnać się z ludźmi, z którymi pracowaliśmy w hiszpańskich firmach i z grupą handlowców, która zostaje w słonecznej Hiszpanii jeszcze przez 2 tygodnie.

Próbowaliśmy hiszpańskich dań- Paella zdecydowanie podbiła nasze serca.

Zwiedziliśmy między innymi: katedrę Sagrada Familia, stadion Camp Nou, Park Guell i barcelońskie akwarium. Podziwialiśmy także niesamowity pokaz światła, muzyki i wody czyli magiczne fontanny w Barcelonie. Robiliśmy zakupy na najbardziej znanym targowisku - La Boqueria. Zachwycił nas też widowiskowy pokaz tańca flamenco. Oprócz tego, zdobyliśmy ogromne doświadczenie i umiejętność komunikowania się w języku obcym. Praca w wielokulturowym zespole pomogła nam poznać różne obyczaje i nawyki.

Mamy poczucie, że wykorzystaliśmy dany nam czas najlepiej jak mogliśmy. Setki zdjęć, które zrobiliśmy będą nam przypominać o zapierających dech w piersiach widokach i przeżyciach z tym związanych.

                                                                                                                       Grupa ekonomistów

Gorące pozdrowienia z Barcelony

To już tydzień odkąd przybyliśmy do Hiszpanii i rozpoczęliśmy pracę w tutejszych firmach. Praktyki odbywamy w działach handlowych i księgowości takich firm jak: szkoła tańca, salon odnowy biologicznej, sklepy, szkoła językowa czy galeria sztuki. Nasi pracodawcy codziennie stawiają przed nami coraz to nowe wyzwania.

Wprawdzie Messiego jeszcze nie spotkaliśmy, ale wiemy gdzie mieszka. Inni mieszkańcy Castelldefels okazali się bardzo pomocni i życzliwi.

Mieliśmy już okazję skosztować tradycyjnych hiszpańskich potraw takich jak: tortilla, paella i gazpacho. Spróbowaliśmy również słynnych churros z gorącą czekoladą. W weekend udaliśmy się na wspólną wycieczkę po Barcelonie, szlakiem największych atrakcji turystycznych. Pogoda była naszym sprzymierzeńcem. Przekonaliśmy się na własne oczy, że pomarańcze, mandarynki i cytryny rosną na drzewach, a nie na sklepowych półkach.

Z niecierpliwością czekamy na to co przyniesie nam przyszły tydzień.

Grupa handlowców i ekonomistów

¡Hola Barcelona!

Już wkrótce powita nas - przedstawicieli klas 3 (12 ekonomistów i 6 handlowców) słoneczna Barcelona, w której odbędziemy praktyki zawodowe.

Podczas ferii zimowych uczestniczyliśmy w kursie języka hiszpańskiego, który miał nas przygotować do wyjazdu. Handlowcy bedą przebywać w Hiszpanii miesiąc: 26.02.2018 r - 23.03.2018 r., a ekonomiści 2 tygodnie: 27.02.2018 r. - 13.03.2018 r.

Wszyscy zamieszkamy w miejscowości Castelldefels. Czy wiecie, że właśnie w tym położonym nieopodal Barcelony mieście swój dom ma Leo Messi? Kto wie, może będziemy sąsiadami?

Również nie możemy doczekać się aż będziemy mogli spróbować hiszpańskich przysmaków. Jednym z popularnych dań jest tortilla - byliśmy nieco zaskoczeni, że składa się ona głownie z ziemniaków, jajek i cebuli.

Z pewnością oprócz doświadczenia, które zdobędziemy podczas praktyk, czeka tam na nas sporo atrakcji.

Job-shadowing nauczycieli Zespołu Szkół Handlowo- Ekonomicznych w Białymstoku w ramach programu Erasmus+

W dniach 29.01 – 02.02. 2018 grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wyjechała do Hiszpanii  w związku z realizacją projektu unijnego „Innowacyjne  i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE”- praktyki uczniów i job- shadowing nauczycieli. Byliśmy w Granadzie i Cordobie, gdzie odwiedziliśmy szkoły o podobnych profilach jak nasza oraz pracodawców (organizacje turystyczne, sklepy i hotele). Zaprezentowano nam system nauczania obowiązujący w Hiszpanii.  W odwiedzanych szkołach poznaliśmy specyfikę pracy z młodzieżą  oraz przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych. Job- shadowing  polegała na udziale naszego nauczyciela w lekcji (wg branży: hotelarstwo, ekonomia, handel) u  wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych z Hiszpanii.  

Bardzo ważnym, wymiernym efektem udziału w projekcie jest rozwój zawodowy i podniesienie kompetencji nauczycieli ZSHE. Takie spotkania to źródło inspiracji i planowania nowych rozwiązań w pracy nauczyciela. Pomimo dość napiętego programu zajęć nauczyciele zobaczyli również ciekawe miejsca Granady i Cordoby.

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Stichting ROC Summa College w Eindhoven w Holandii

W dniach 5 - 11.11.2017 ośmio- osobowa grupa nauczycielek przedmiotów zawodowych ZSHE wzięła udział w Job shadowing - innowacyjnym projekcie w ramach programu Erasmus+. Szkolenie miało miejsce w Summa College w Eindhoven ( Holandia ).

Miałyśmy możliwość obserwowania realiów pracy nauczycieli jednej
z najlepszych zawodowych szkół średnich w Holandii. Byłyśmy pod wielkim wrażeniem nowoczesnej i ergonomicznej infrastruktury szkoły. Z olbrzymim zaciekawieniem podpatrywałyśmy specyfikę pracy z młodzieżą w szkole partnerskiej. Zaskoczyła nas szczególnie nowatorska metoda nauczania, polegająca na propagowaniu autonomii ucznia w procesie edukacyjnym.

Ponadto, odwiedziłyśmy międzynarodowe firmy oraz hotele - miejsca praktyk uczniów Summa College. Największe wrażenie wywarły na nas firmy: Franke, Winkel i Amacom – the Amazing Company oraz hotel De Rooi Pannen.

Nie zabrakło  również akcentu kulturalno- poznawczego. Zachwyciłyśmy się Amsterdamem, miastem słynącym z mostów, kanałów, rowerów i multikulturowości. W Zaandam, miejscu produkcji tradycyjnych serów holenderskich, zostałyśmy oczarowane sielskim krajobrazem wiatraków.

Wszystkie uczestniczki szkolenia otrzymały certyfikat udziału w Job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

Podczas wyjazdu mogłyśmy nie tylko obserwować przy pracy innych profesjonalistów, poznawać stosowane przez nich techniki i brać udział w zajęciach, ale także zmodyfikować swoje dotychczasowe podejście do procesu nauczania.

Erasmus+

W związku z 30- leciem programu Erasmus, zapytaliśmy ubiegłorocznych uczestników projektu o korzyści płynące z wyjazdu na praktyki zagraniczne. Oto profity, które wymienili:

 -   praktyczna nauka języka obcego
 -   spotkanie z nową kulturą
 -   pokonanie barier językowych i społecznych
 -   nabycie zdolność szybkiego rozwiązywania problemów
 -   otrzymanie dokumentów potwierdzających mobilność międzynarodową
 -   rozwijanie umiejętności pracy w grupie
 -   liczne wycieczki do najbardziej malowniczych miast w kraju praktyk
 -   usamodzielnienie się, śmiałość w podejmowanych działaniach, pewność siebie
 -   uzyskanie nowych umiejętności zawodowych
 -   zawarcie nowych znajomości w międzynarodowym środowisku.

Mamy nadzieję, że tegoroczni uczestnicy projektu również doświadczą zalet uczestnictwa w projekcie Erasmus +.

JOB- SHADOWING w ZSHE

Job-shadowing to rodzaj projektów, które polegają na wyjeździe do zagranicznej organizacji lub zaproszenia jej przedstawicieli w celu dzielenia się dobrymi praktykami, poznawania nowych metod pracy, wspólnego rozwoju obu instytucji i osób uczestniczących w tych inicjatywach. W listopadzie bieżącego roku 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych z naszej szkoły weźmie udział w projekcie job shadowing nauczycieli w szkole Summa College, Summa Bussines w Eindhoven - Holandia. Przez cały tydzień nasi nauczyciele będą obserwować realia nauczania w holenderskiej szkole średniej. Wkrótce relacja z pobytu!