Awans Uczennicy ZSHE do finału IV edycji Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi
24 marca 2023r. o godz. 09:00 uczniowie z ponad 85 szkół z całej Polski przystąpili do I etapu Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Estera Połonowska z klasy III e zakwalifikowała się do finału IV Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi.
Serdecznie gratulujemy.
Finał Olimpiady odbędzie się w Łodzi 21 kwietnia 2023r.
Wielkanoc w Hiszpanii
Nie ma tu zwyczaju składania sobie życzeń świątecznych, ponieważ większy nacisk kładzie się na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Atmosfera świąteczna jest pełna powagi i wstrzemięźliwości.
Byliśmy świadkami próbnej procesji Bractwa El Silencio w Maladze. Procesje, których tradycja wywodzi się z XIII wieku organizują różne bractwa (w sumie jest ich około 60).
W Valladolid, Sewilli, Murcji i Maladze odbywają się najbardziej spektakularne procesje Wielkiego Tygodnia.
Ubrani w historyczne stroje członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami czyli pasos, przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne. Towarzyszą im osoby przebrane za postaci z Biblii oraz pokutnicy w spiczastych kapturach - capirotes. W różnych częściach Hiszpanii czasem można zobaczyć liczący wiele wieków zwyczaj samobiczowania bądź widowiska pasyjne.
Moc przeżycia rośnie z racji na kapitalną oprawę muzyczną. Amen
Sacromonte …..
Tropiąc bohaterów opowieści Wiktora Hugo i Aleksandra Dumas podążyliśmy na wzgórze by w grotach na zboczu odnaleźć mieszkających tam Cyganów. Ich domy w jaskiniach, sposób życia, język i zwyczaje inspirowały dawniej i dziś.
Niestety mimo ogromnego wysiłku nie weszliśmy do mieszkań w grotach. Ujrzeliśmy jednak nową perspektywę Alhambry. Dzisiaj żyje tam niewiele rodzin, jednak specyficzny klimat dzielnicy pozostał.
Wrócimy tam na pewno
Ps. Piguła z historii:
Andaluzja ‐ Grenada - Sacromonte
Pod trwającym 250 lat panowaniem Nasrydów, Grenada przeżyła czas gospodarczej pomyślności oraz najwspanialszy rozkwit kultury i sztuki islamu na ziemi hiszpańskiej. Powstanie Sakromonte datuje się na moment podbicia Granady przez Chrześcijan ( 1492r.). Z racji na konflikty religijne, Żydzi i Muzułmanie, którzy odmówili zmiany religii na chrześcijańską zostali wygnani z miasta. Część ze skazanych na banicję na zawsze opuściła Andaluzję. Pozostali osiedlili się na wzgórzu naprzeciw szczytu, na którym wznosi się Alhambra, znajdującym się poza granicami ówczesnej Granady. Z czasem do wygnanych wyznawców Islamu i Żydów dołączyli także nomadyczni Cyganie. To co było poza murami miasta, w owych czasach oznaczało brak społecznej i administracyjnej kontroli. Właśnie dlatego dzielnica ta cieszyła się złą sławą.
Patryk Klejna, uczeń klasy IIIb ZSHE, radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
Niedziela jak z ,,Baśni Tysiąca i jednej nocy” dla Praktykantów ZSHE z Erasmusa
Uczniowie mogli poczuć się tak, odkrywając uroki Alhambry w Grenadzie… jednego z najpiękniejszych kompleksów pałacowych Europy. Początek prac nad tą bajeczną rezydencją (wraz z ogrodami Generalife) datuje się już na XIII w. Budowla w ciągu stulecia przeistoczyła się w najwspanialszy kompleks pałaców, dziedzińców, łaźni, apartamentów i haremów.
Dzisiaj, w kompleksie Alhambry – Generalife, mogliśmy zwiedzić:
- Alcazabę – najstarszą twierdzę, broniącą całego obszaru;
- Ogrody Generalife – jako idealny przykład islamskiego kunsztu w dziedzinie ogrodnictwa;
- Pałace Nasrydów – zjawiskową rezydencję muzułmańskich władców… a w nich arcydzieła nasrydzkiej sztuki budowlanej… ,, sufit wykonany z ponad 8000 różnokolorowych elementów drewna cedrowego… las smukłych kolumn i rozpięta między nimi, niczym koronkowe zasłony, delikatna sztukateria… stalaktytowe łuki… ‘’. Wszystko razem daje niezwykły efekt. Alhambra to perła architektury.
Arabska przeszłość wywarła największe piętno na Grenadę. Ostatnia stolica Maurów poddała się
w 1492 roku.
Cdn. … i opowieść o Naszej wyprawie do tajemniczej dzielnicy Sacromonte w Grenadzie. Pozdrawiamy
Czas na pożegnania, czas na powitania
W sobotę żegnaliśmy dwóch naszych opiekunów: Panią Barbarę Gołubowską i Pana Jakuba Ostaszewskiego, którzy po 2 tygodniach pobytu i opieki nad nami wracają do Polski. Powitaliśmy nowych opiekunów, Panie: Lucynę Rojecką i Monikę Węglicką, które jeszcze nieopalone przyleciały z Polski. Oj, wkrótce Panie to nadrobią!!!
Spotkaliśmy się w znanym lokalu La Posada de Antonio znajdującym się na Starym Mieście
w Maladze, którego współwłaścicielem jest Antonio Banderas, hiszpański aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz. Banderas urodził się i dorastał w Maladze i wciąż jest bardzo związany
z tym miastem. Może uda nam się go zobaczyć w tłumie ulicznych przechodniów. Mamy na to jeszcze 2 tygodnie. W restauracji spróbowaliśmy paellę – chyba najsłynniejszą potrawę hiszpańską. Oparta jest na na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na charakterystycznej, metalowej patelni z dwoma uchwytami. W zależności od upodobań – mogliśmy spróbować paelli w wersji vege, mięsnej lub z owocami morza. Niezależnie od wyboru, danie było fantastyczne ! Kolację zakończyliśmy pysznym deserem. Mogliśmy spróbować sernik z polewą truskawkową oraz ciastko czekoladowe z gałką lodów waniliowych z polewą czekoladową.
Zżyliśmy się tu z naszymi nauczycielami przez ostatnie dwa tygodnie i przy pożegnaniu łezka zakręciła się w oku. Życzymy szczęśliwej podróży i bezpiecznego powrotu do Białegostoku…