„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Praktyki zagraniczne uczniów klas hotelarskich w ramach Programu Leonardo da Vinci

Projekt  „Staż zagraniczny szansą dla młodego hotelarza” ma ułatwić młodzieży rozwój osobisty i zawodowy, wskazać interesujące możliwości zatrudnienia na Europejskim Rynku Pracy.,  zapoznać z europejskimi standardami obsługi gościa hotelowego. Rezultatem projektu będzie także wzmocnienie poczucia przedsiębiorczości, kreatywności i samodzielności młodych hotelarzy. Uczestnicy zwiększą zdolności adaptacyjne do pracy w międzynarodowym zespole, pogłębią tolerancję dla różnic kulturowych.  Praktyki nadadzą nowy wymiar w zakresie jakości kształcenia praktycznego, dostosowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego i unijnego rynku pracy, a wiedza i umiejętności uczniów potwierdzone certyfikatem Europass Mobilność zwiększą ich mobilność. Praktyki odbędą się w renomowanych  hotelach sieciowych we Włoszech w miejscowości Rimini: Hotel Trieste, Hotel Ascot, Ceccarini Hotel, Royal Plaza, Hotel Candida, Hotel le Meridien.

Koordynator projektu: mgr Wioletta Wilda

 

 

Dziś uczeń ZSHE - jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy

            Konferencja podsumowująca projekt „Dziś uczeń ZSHE - jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy”

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w naszej szkole wypełniony był różnego rodzaju atrakcjami. Jedną z nich było podsumowanie projektu mobilności realizowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Uczenie się przez całe życie. W konferencji wzięli udział uczestnicy projektu – 16 uczniów klas IIID i IVD naszej szkoły wraz z rodzicami, osoby zaangażowane w działania projektowe ze strony szkoły oraz  zaproszeni goście.

Czytaj więcej: Dziś uczeń ZSHE - jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy

Buenos dias! Hola! Bienvenido!!!

 


Już drugi tydzień naszego pobytu w Hiszpanii dobiega końca.  Za nami prawie dwa tygodnie praktyk.  Pracujemy w Walencji w takich hotelach jak: Hotel Renasa, Hotel Sol Y Playa, Hotel Beatriz Rey Don Jaime, Hotel NH Las Artes, Hotel VillaCarlos. Pierwsze trzy dni to była organizacja pracy w hotelu, poznaliśmy strukturę organizacyjno-prawną, dokumentację, przepisy BHP. Pracujemy pięć dni w tygodniu.  Początki jak wszędzie były trochę trudne, ale powoli nabieramy doświadczenia. Nasi współpracownicy pomagają nam wdrożyć się w rytm pracy, udzielają odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Ale… "nie samą praktyką człowiek żyje", dlatego też po owocnych godzinach pracy mieliśmy trochę atrakcji.  Zwiedzaliśmy Miasto Sztuki i Nauki, gdzie zachwyciło nas Oceanarium. Upalny hiszpański klimat udaje nam się "ochłodzić" pysznymi hiszpańskimi lodami.  W ten czwartek, z okazji 18 urodzin naszego kolegi Mariusza wybraliśmy się na pizzę.  Pizza była smaczna, ale bardziej smakował nam tort czekoladowy.  Atmosfera iście hiszpańska!  Pozdrowienia z Walencji.:)

 Adios!

Prosto z Walencji!


Dzisiaj, podzieleni na dwie grupy, wraz z nauczycielami, udaliśmy się do hoteli, w których odbędziemy praktykę. Zostaliśmy przydzieleni do konkretnych działów- od housekeeping'u, przez restaurację, aż po kuchnię. Personel hotelowy jest bardzo miły - wszyscy udzielają nam cennych wskazówek i pomagają. Komunikacja odbywa się w języku hiszpańskim, więc tym samym mamy szansę na doskonalenie umiejętności językowych, które nabyliśmy podczas kursu w Polsce i Hiszpanii. 

Walencja jest miastem zabytkowym, lecz jednocześnie nowoczesnym. Bardzo nam się tu podoba, a pogoda nas rozpieszcza. 

Gorąco pozdrawiamy ZSHE! :)

Gorące pozdrowienia ze słonecznej Walencji!

Minęły co prawda dopiero 4 dni od naszego przyjazdu do Hiszpanii, ale pragniemy przekazać już relacje z pierwszego krótkiego etapu naszej praktyki. 

Podróż znieśliśmy bardzo dzielnie.  90% spośród nas leciało po raz pierwszy i możemy powiedzieć było "ekscytująco". Walencja przywitała nas pięknym słońcem i 28 stopniową temperaturą.  Przedstawicielka ESMOVII, firmy która się nami opiekuje powitała nas i rozwiozła wszystkich na kwatery do rodzin hiszpańskich.  Mieszkamy w centrum Walencji, część z nas w najbogatszej dzielnicy tego miasta, w zabytkowych kamienicach.  Po 3 dniach możemy powiedzieć, że rodziny, u których gościmy to przesympatyczni ludzie.  Pokoje i jedzenie - iście hiszpańskie.  Trzy pierwsze dni to był intensywny kurs języka hiszpańskiego.  Tak naprawdę to było seminarium kulturowo - językowe,  z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Byliśmy już też na wycieczce po mieście - "Walencja w pigułce" i na wyjściu kulturowym - Nauka gotowania Paelli.  Bardzo smaczne danie - Polecamy! Nad morze również udało nam się dotrzeć, plaże szerokie, morze ciepłe.

Hiszpańska Grupa EKONOMIKA

Hotelarze uczą się języków

Kurier Poranny - 13-02-2014

Harmonogram kursu języka hiszpańskiego

Projekt „Dziś uczeń ZSHE – jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy”
w ramach PROGRAMU LEONARDO DA VINCI   2013-1-PL1-LEO01-38247

Harmonogram kursu języka hiszpańskiego
 
LUTY – 9 spotkań
10, 13, 14, 18, 20, 21, 25, 27, 28 (x 2 h lekcyjne, tj. 2 x 45 min.)
 MARZEC – 8 spotkań
4, 6, 11, 13, 14, 18, 20, 21  (x 2 h lekcyjne, tj. 2 x 45 min.)
 KWIECIEŃ – 8 spotkań
1, 3, 4, 8, 10, 11, 15, 24 (x 2 h lekcyjne, tj. 2 x 45 min.)
 
ŁĄCZNIE: 25  spotkań x 2 godziny lekcyjne = 50 h

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu
„Uczenie się przez całe życie”

Projekty Leonardo da Vinci w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

O projekcie

Projekt „Staż zagraniczny – szansą dla młodego hotelarza”, którego budżet obejmował 46576 € zakładał czterotygodniową praktykę w Rimini. Odbywała się ona w 6 wysokiej klasy obiektach, m.in.: Hotel Termianal Palace &Spa, Hotel Arinimum, Hotel Villa Adriatica. Uczniowie zdobywali  doświadczenie zawodowe w różnych działach: Housekeeping, Restauracja, Recepcja. W swojej pracy rozwijali też umiejętności społeczne, w tym umiejętność współpracy i komunikacji w zespole wielokulturowym. Wyjazd na praktyki do Rimini poprzedzony był bogatym programem przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego. 40 godzinny kurs języka włoskiego, warsztaty trenujące asertywność czy umiejętność radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku okazały się bardzo przydatne. W czasie wolnym uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Wenecję, San Marino i Ravennę. Piękne, piaszczyste włoskie plaże Morza Adriatyckiego również dostarczyły wspaniałych wrażeń uczestnikom wyjazdu.

            20 listopada 2013 r. w ZSHE w Białymstoku odbyło się podsumowanie projektu mobilności realizowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Uczenie się przez całe życie.

            Udział w konferencji wzięli uczestnicy projektu – 16 uczniów naszej Szkoły wraz z rodzicami, osoby zaangażowane w działania projektowe ze strony Szkoły oraz reporterzy lokalnych mediów. Pani Dyrektor Alina Kuptel serdecznie przywitała wszystkich zebranych gości. Następnie Pani Koordynator projektu Wioletta Wilda przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej założenia, cele i rezultaty zrealizowanych działań. Uczennice – Monika Dziadel i Anna Kiełbaszewska zaprezentowały sprawozdanie z poszczególnych etapów projektu. Ukazano zdjęcia z pracy we włoskich hotelach: Hotelu Termianal Palace &Spa, Hotelu Arinimum, Hotelu Villa Adriatica, Hotelu Telstar, Hotelu Boemia, Hotelu Panama Majestic. W kolejnej  części konferencji uczestnicy w formie scenek wykazali praktyczne umiejętności, jakich nabyli w czasie stażu zagranicznego. Uczniowie wypowiadali się swobodnie w języku angielskim co jest jedną z wartości dodanych projektu. Poza tym wskazano na pozostałe korzyści dla benficjentów projektu „Staż zagraniczny-szansą dla młodego hotelarza”: rozwój umiejętności społecznych, w tym umiejętności współpracy w zespole wielokulturowym,  nowe umiejętności zawodowe, zwiększenie kreatywności i mobilności przy poszukiwaniu pracy.

            Istotnym punktem konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe i językowe. Po raz pierwszy w historii Szkoły uczniowie otrzymali dokumenty Europass-Mobilność. Podstawową zaletą certyfikatu Europass-Mobilność, jest jego uniwersalność. Wynika ona ze wspólnych dla wszystkich krajów zasad jego przyznawania oraz identyczny zakres informacji w nich zawartych, bez względu na kraj wydający dokument. Dzięki temu pracodawcy w całej Unii Europejskiej otrzymują od kandydatów do zatrudnienia, pochodzących z całego obszaru UE, tak samo wyglądające potwierdzenie nabycia kwalifikacji. Dodatkowo promocja prowadzona w ramach programu Europass zbudowała bardzo dobrą znajomość certyfikatu we wszystkich krajach unijnych. Nasi uczniowie otrzymali także certyfikaty od włoskich pracodawców, dwa certyfikaty z kursów języka włoskiego, certyfikaty partnerów projektu – ZSHE i Sistema Turismo.

            W czasie konferencji można było obejrzeć ciekawą wystawę zdjęć ukazującą pracę uczestników stażu w Rimini na różnych stanowiskach pracy. Po spotkaniu na zebranych gości czekał smaczny poczęstunek, który mogli konsumować przy dźwiękach włoskich przebojów. Uczestnicy projektu „zakochani we Włoszech” zaśpiewali wspólnie „L'italiano”.

            W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 Ekonomik rozpoczyna realizację kolejnego projektu praktyk zagranicznych pt.”Dziś uczeń ZSHE – jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy”. Tym razem Narodowa Agencja Programu Leonardo da Vinci przyznała 50266 €. na sfinansowanie dla 16 uczniów stażu w renomowanych trzygwiazdkowych hotelach sieci NH w Hiszpanii w miejscowości Walencja. Warto uczyć się w Ekonomiku!!!Artykuł i relacja audio z konferencji - http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/105842


Wioletta Wilda, koordynator projektu LdV

ZSHE Białystok

 

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu

 Uczenie się przez całe życie”

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji


Wyniki rekrutacji do projektu - Hiszpania

18 listopada 2013 r.  ogłoszono wyniki rekrutacji do udziału w kolejnym projekcie międzynarodowym realizowanych w naszej szkole. Kolejna grupa 16 uczniów weźmie udział w stażu zagranicznym, tym razem w Walencji w Hiszpanii. Rekrutacja trwała od 1 października 2013 r. i składała się z trzech etapów: analizy formalnej aplikacji uczestnika, testu językowego i rozmowy kwalifikacyjnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom - wyniki rekrutacji.
Komisja Rekrutacyjna

Międzynarodowa nauka

W ramach projektu Leonardo da Vinci, realizowanego pod kierunkiem pani Wioletty Wildy, uczniowie przygotowują się do stażu zagranicznego w hotelach słonecznej Hiszpanii. Dziś - doskonalą swój angielski, jutro - wezmą udział w kursie języka hiszpańskiego i seminariach kulturowych.

Niezwykle udane majowe praktyki we Włoszech, które młodzież odbyła w ubiegłym roku szkolnym, pokazały że warto się starać! Eviva Espania!

Rekrutacja do projektu "Dziś uczeń ZSHE - jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy

Drogi uczniu! Wykorzystaj niepowtarzalną szansę jaką daje Ci program Leonardo da Vinci i nasza Szkoła. Od 1 do 15 października trwa rekrutacja do projektu, w którym możesz zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w branży hotelarskiej oraz poznać kulturę i język hiszpański. Zapoznaj się z regulaminem rekrutacji do projektu - pobierz i niezwłocznie złóż komplet dokumentów:

1.Wypełniony formularz aplikacyjny - pobierz  2.Podpisany regulamin uczestnictwa w projekcie - pobierz  3.Podpisaną zgodę rodziców - pobierz  4.Wypełnioną ankietę - pobierz

W razie pytań napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NA PRAKTYKI DO... HISZPANII!!!