europejska
karta
mobilności

"Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji

"Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji

Atrakcje w Walencji

Pobyt w Walencji to nie tylko praktyka zawodowa, ale także poznawanie atrakcji turystycznych, kultury i zwyczajów mieszkańców tego pięknego miejsca.  

Mieliśmy okazję zobaczyć występ flamenco w Cafe del Duende. Flamenco to  muzyka, śpiew, taniec, strój i zachowania artystów.  Ruch ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerzy oraz podkreślają znaczenie słów i melodii.

9 października uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Wspólnoty Walenckiej. Jest to święto upamiętniające wyzwolenie Walencji przez króla Jakuba I, spod panowania arabskiego. Podziwialiśmy tradycyjną mascaletę, czyli pirotechniczne wydarzenie na placu przed ratuszem. Program zawierał oszałamiające efekty dźwiękowe i wizualne, jesteśmy pod wrażeniem wspaniałych fajerwerków w kolorach tęczy. Następnie obserwowaliśmy barwną paradę miejscowej ludności w strojach Maurów i chrześcijan, która przechodziła ulicami miasta. Dzień 9 października to także dzień świętego Dionizego, patrona zakochanych. Tutejszym zwyczajem jest wręczanie osobom bliskim marcepanowych figurek.

W ostatnią niedzielę korzystając z ciągle pięknej pomimo jesieni pogody, wybraliśmy się na długi spacer plażą do malowniczego portu Saplaya, zwanego małą Wenecją. Sieć kanałów, ciepłe pastelowe fasady budynków oraz liczne restauracje zachwycają odwiedzających to miejsce.

Koniec naszej wyprawy  to dłuższa wizyta w kawiarni, gdzie rozkoszowaliśmy się pysznymi hiszpańskimi lodami i chłonęliśmy lokalną atmosferę.

Kolejny tydzień praktyk zawodowych w Walencji

Trzeci tydzień naszego pobytu w Walencji w ramach projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”  upłynął na pracy i zdobywaniu kolejnych doświadczeń zawodowych. Szlifujemy znajomość języka angielskiego oraz próbujemy swoich sił w konwersacjach po hiszpańsku.

Grupa handlowców prezentowała klientom ofertę sprzedażową przedsiębiorstwa i wykonywała czynności związane z realizacją zamówień klienta. Przedstawiciele hotelarstwa przygotowywali jednostki mieszkalne do przyjęcia gości oraz dobierali surowce do przyrządzania potraw i organizowali salę konsumencką do obsługi gości.

Wieczorami pod czujnym okiem naszych nowych opiekunek pani Anety Kucharczyk i pani Marty Wolniakowskiej odrabiamy prace domowe, czyli uzupełniamy dzienniczki praktyk.

Po pracy delektujemy się urokami Walencji, jej gościnnością oraz różnorodnością kulturową i kulinarną.

Ekonomiści ukończyli staże zagraniczne

 To już tydzień jak ekonomiści powrócili do kraju po owocnie ukończonych stażach. Otrzymali najwyższe oceny tj. celujący.  Ostatnie dni ich krótkiego, bo tylko dwutygodniowego pobytu w mieście Walencja były bardzo intensywne. Oprócz pracy w hiszpańskich firmach, uczestniczyli w spotkaniu ewaluacyjnym  organizacji pośredniczącej, gdzie wypełniali  różnego rodzaju dokumenty posługując się językiem angielskim. Otrzymali też pierwsze certyfikaty.

 Pożegnalne spotkanie uczniów i opiekunów odbyło się w „Horchaterías Daniel” specjalnej cukierni, gdzie podawana jest horchata i często też lody. Horchata to napój popularny przede wszystkim we Wspólnocie Walenckiej. Nigdy nie pije się horchaty na ciepło, powinna być mocno schłodzona, nasza młodzież próbowała orchaty z lodami i typową „zagryzką” do horchaty, ze słodkimi paluszkami z ciasta, które wielbiciele tego napoju w nim maczają.  Horchata to taka macocha hiszpańskiej gastronomii. Albo się ją kocha albo człowieka mdli na samą myśl, że ma się jej napić. Horchata wywołuje skrajne emocje. Jakie emocje wzbudził  ten napój wśród naszej młodzieży trzeba zapytać ich samych. Na zdjęciach wyglądają jakby zachwalali smak i walory horchaty.

 Grupa szesnastu ekonomistów pod opieką panów Jakuba Ostaszewskiego i Henryka Zdrodowskiego szczęśliwi, bogatsi o kolejne doświadczenia praktyczne i pełni pozytywnych wspomnień wrócili do  kraju i szkoły.

Monitoring uczniów

Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”

Monitoring to  systematyczne i obiektywne  sprawdzanie adekwatności, skuteczności i jakości wykonywanych zadań w miejscu praktyk.

Ze  względu  na wyżej wymienione działania i  komfort pracy ucznia, opiekunowie sukcesywnie odwiedzają miejsca praktyk w Walencji. Sprawdzają warunki pracy,  realizację programu praktyki,  zasięgają opinii u pracodawców  na temat pracy ich podopiecznych.

Z rozmów wynika, iż nasi uczniowie odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzą do powierzonych im zadań. Bardzo wysoko oceniona została komunikacja w języku angielskim, a nawet w hiszpańskim. Zwrócono uwagę na duże  zaangażowanie naszych uczniów w pracę i umiejętność współpracy w środowisku międzykulturowym.

Spacerkiem po Walencji

Nasz pierwszy wolny dzień od pracy to sobota. W końcu udało się nam wyspać i  wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie malowniczej Walencji.  Jednym z punktów naszej wycieczki był rynek Mercado Central de Valencia, jeden z najstarszych rynków w Europie.  Wizyta tam to prawdziwa uczta dla zmysłów i eksplozja kolorów. Wiele egzotycznych owoców czy gatunków ryb zobaczyliśmy pierwszy raz w życiu, niektórych z nich nawet spróbowaliśmy . Po zwiedzaniu pojechaliśmy na plażowanie i relaks z  szumem morza  w tle.

Z kolei w  niedzielę  wybraliśmy  się na długi spacer korytem rzeki „ Ogrodów  Turii ”, którego celem była wizyta w L'Oceanogràfic, czyli Oceanarium .  Na całej długości parku spotykamy najróżniejsze gatunki roślinności, od pięknych kwiatów i krzewów po pnące się wysoko drzewa: sosny, oleandry i palmy. Bardzo dobrze w zieleń Ogrodów Turii wkomponowane są tereny sportowe i place zabaw. Wizyta w Oceanarium miała charakter poznawczy, gdzie zobaczyliśmy cały świat podwodny.   Było to dla nas relaksujące zwieńczenie pracowitego tygodnia praktyk.  Główną atrakcją był pokaz delfinów, który oglądaliśmy z zachwytem.
Po wizycie w oceanarium udaliśmy się do kina  Hemisferic na film pt. Planet Power 3D.  Drugą połowę dnia przeznaczyliśmy na odpoczynek przed następnym tygodniem praktyk.

 „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE 
i job shadowing nauczycieli ”

Tydzień praktyk w Walencji za nami

Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli

Ekonomiści 

 

Szesnastu uczniów z klas ekonomicznych odbywa praktykę zawodową w Valencia Language Club. Jest to bardzo popularna szkoła językowa wśród mieszkańców tego miasta.

Mamy okazję zobaczyć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, ale również poszerzyć swoje umiejętności w zakresie języka  angielskiego i hiszpańskiego.  Zostaliśmy przydzieleni do różnych oddziałów wspomnianej placówki m. in.  w Moncada, Patraix, Paterna, Burjassot.  Uczniowie zgłębiają praktyczną wiedzę z  zakresu rachunkowości, księgowości
jak i administracji firmy.

Handlowcy

   

Ośmioosobowa grupa handlowców zakończyła pierwszy tydzień praktyk w Walencji. Pracujemy w firmach: Alcampo, Toys R Us, Editorial Tirant Lo Blanch. Do naszych zadań należą: przygotowywanie wywieszek cenowych, przyjmowanie dostaw, przygotowywanie stanowiska pracy, układanie towarów na sali sprzedażowej, wykonywanie czynności związanych z zabezpieczeniem ich przed kradzieżą oraz sporządzanie dokumentacji handlowej.

 Hotelarze

         Dwunastu przedstawicieli technika hotelarstwa odbywa praktyki w Hotelu Olympia****, Hotelu NH Las Artes **** oraz Café Barón. Za nami zapoznanie się z programem praktyk, miejscami pracy, pracownikami i strukturą organizacyjną przedsiębiorstwa. Mamy okazję zdobywać nowe umiejętności i doświadczenie. W czasie wolnym zwiedzamy piękną Walencję, spędzamy czas na urokliwej plaży i poznajemy kulturę Hiszpanii.

Pozdrawiamy i wysyłamy dużo ciepła ze słonecznej Walencji oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Pierwsze dni w Walencji

Od przyjazdu do Walencji minęło zaledwie kilka dni, a już tyle za nami: zebranie w organizacji pośredniczącej, spotkanie z pracodawcami, podpisanie niezbędnych dokumentów i pierwsze dni w pracy. Było trochę stresująco, ale poradziliśmy sobie.

Dzięki wycieczkom kulturowym zdążyliśmy już poznać miasto i sposób poruszania się po nim. Walencja – piękna! Pomimo jesieni przywitała nas niezwykle ciepło - ponad 30-stopniowymi temperaturami.

Praktyki realizowane w ramach projektu  „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”

W drodze na praktyki do Hiszpanii

Walizki spakowane, nastroje dobre!

Już w piątek 20 września 2019 roku  uczniowie, przedstawiciele klas III: ekonomiści, hotelarze i handlowcy wylatują na praktyki do Hiszpanii. Grupa 16 ekonomistów wyjeżdża   na dwa tygodnie. Hotelarze i handlowcy to 20 osobowa grupa, która za granicą spędzi aż cztery tygodnie. Jesteśmy przekonani, że wszyscy godnie zaprezentują naszą szkołę, a Walencja pomimo ostatnich dni września przywita ich słońcem!                                                                                                                              Opiekę nad młodzieżą sprawować będą Panie: Renata Lubas, Jolanta Mieleszko i Panowie: Jakub Ostaszewski, Henryk Zdrodowski.

Kurs języka hiszpańskiego i pierwsze certyfikaty rozdane

36 uczniów klas III, pomimo trwających wakacji, uczęszczało na  intensywną naukę języka hiszpańskiego.

Dlaczego? Jadą do Hiszpanii! Tam odbędą swoje praktyki zawodowe  w ramach projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”.

Życzyliśmy im sukcesów! Powodzenia!

Buena Suerte! - jak mówią Hiszpanie. I sukces jest!

 Kolejny etap realizacji działań projektowych  już poza uczniami. Młodzież otrzymała certyfikaty ukończenia 50-godzinnego kursu języka hiszpańskiego. GRATULUJEMY!

Certyfikaty wręczono 17 września  2019 roku kiedy to miało miejsce spotkanie 36 uczniów wyjeżdżających na staże i ich rodziców z dyrektorem szkoły, koordynatorem i opiekunami praktyk. Spotkanie miało na celu zapoznanie  rodziców  z głównymi celami i osiągnięciami projektu oraz dopełnienie formalności związanych z wyjazdem na staże.

Uczniowie wierzą, że wiedza zdobyta na kursie pomoże im w praktykach w Walencji!

Wyniki rekrutacji do projektu

      Wyniki rekrutacji do projektu  „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”

 

13 czerwca 2019 roku ogłoszono wyniki rekrutacji do udziału w kolejnym projekcie międzynarodowym realizowanym w naszej szkole tj. „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ” Projekt 2018-1-PL01-KA116-048639 Program Erasmus+.

     Kolejna grupa 36 uczniów (przedstawiciele obecnych klas II: technik ekonomista, technik handlowiec i technik hotelarstwa) weźmie udział w stażu zagranicznym w Hiszpanii, tym razem w mieście Walencja. Rekrutacja trwała od 8 maja 2019 roku i składała się z trzech etapów: analizy formalnej aplikacji uczestnika, testu językowego i rozmowy kwalifikacyjnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom.

 

Komisja Rekrutacyjna