EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020
        w rankingu PERSPEKTYW
„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Kolejny wolny dzień hotelarzy w Nicei - niedziela i kolejna wycieczka

 
Z samego rana wyruszyliśmy zwiedzać Niceę z górnego pokładu otwartego piętrowego autobusu NICE le GrandTour z zamiarem podziwiania zabytków i krajobrazów Nicei.

Pierwszy przystanek to miejscowość niedaleko Nicei Villefranche-sur-Mer. W miasteczku w XIX wieku wypoczywały licznie koronowane głowy oraz arystokraci angielscy i rosyjscy. To tutaj stoi drugi najdroższy dom na świecie, warta 500 mln dolarów Villa Leopolda, zbudowana na zlecenie króla Belgów, Leopolda II. Z kolei w piwnicach Villa Nellcote zespół The Rolling Stones nagrał swoją sławną płytę Exile on Main St.

Widzieliśmy również Cytadelę zbudowaną w latach 1550 – 1561, która miała chronić flotę wojenną księcia Sabaudii Emanuela Filiberta.

Jadąc dalej  minęliśmy ciekawy architektonicznie budynek „Acropolis” - centrum kongresowe.

Kolejny przystanek to Muzeum Henri Matisse'a, które uważane jest za jedną z najważniejszych atrakcji kulturalnych w Nicei.

Wystawy w muzeum, które oglądaliśmy, to prezentacja artystycznej ewolucji artysty światowej sławy Matisse'a, jego postępów i jego badań w dziedzinie koloru i grafiki, od pierwszych obrazów z 1890 roku po rzeźbione gwasze z końca życia.W stałej kolekcji muzeum znajduje się prawie 70 obrazów i gwaszy wyciętych, ponad 200 rysunków, rycin, niemal wszystkie rzeźby artysty, ilustrowane książki, sto fotografii i przedmiotów należących do malarza.

Ten słynny malarz mieszkał i tworzył w Nicei wiele lat, aż do swojej śmierci.

Zwiedziliśmy również znajdujący się niedaleko muzeum kościół Matki Bożej Wniebowziętej, obok którego znajduje się klasztor Franciszkanów założony w IX w. przez mnichów z pobliskiego opactwa benedyktyńskiego Saint-Pons. Plac przed kościołem nosi imię Jana Pawła II, a popiersie naszego rodaka stoi tuż przy schodach. W kościele z XV w., znajdują się m.in.: barokowy ołtarz z XVII w., obrazy Louisa Bréa: Piéta (tryptyk z 1475 r.), Ukrzyżowanie (ok. 1512 r.) i Opłakiwanie (1515 r.) oraz marmurowy krzyż z 1477 r.

Idąc przez park z gajem oliwnym oglądaliśmy ruiny starożytnego amfiteatru.

Autobusową wycieczkę przerwał nam niestety deszcz. Ale jeszcze zostajemy w Nicei 3 tygodnie. Będzie więc okazja do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.