„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

WOLONTARIAT działa!

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Jan Paweł II

Szkolne Koło Wolontariatu zasiliło grono aktywnych uczniów klas I!

13 października 2019 r., w niedzielne popołudnie, wolontariusze uczestniczyli w kweście na rzecz podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego. Dopisała nie tylko pogoda, ale i wielka życzliwość darczyńców!

#SzkołaPamięta. W październiku młodzież wzięła też udział w „żywej lekcji historii”, którą poprowadził prezes Koła Absolwentów ZSHE Jerzy Koszewski wraz z koleżanką ze szkolnej ławki panią Józią. Odwiedziliśmy groby zmarłych profesorów ZSHE na cmentarzu farnym. Wysłuchaliśmy opowieści naszych przewodników o życiu i nauce w czasach II wojny światowej, o profesorach i uczniach, którzy walczyli o naszą wolność. Zapaliliśmy znicze na ich grobach jako symbol wdzięczności, pamięci i szacunku dla ich życia i dokonań. Stworzyliśmy mapę lokalizacji grobów, aby cyklicznie móc organizować takie wyjścia. Dodatkowo uporządkowaliśmy i zapaliliśmy znicze na bezimiennych i opuszczonych grobach na tzw. „Górce Aniołków”.

Wolontariuszem może być każdy. Wystarczą dobre chęci i nawet drobne gesty, aby działać  na rzecz innych i zmieniać na lepsze otaczającą rzeczywistość. Najlepszym tego przykładem są działania katedry wychowania fizycznego, która podczas zajęć na świeżym powietrzu zachęciła młodzież z klasy Ij, IIb do pomocy w gromadzeniu zapasów na zimę dla jeleni, danieli, dzików i żubrów z białostockiego Akcent Zoo. Rosnące na posesji naszej szkoły dorodne dęby – hojnie obrodziły! W ciągu 45 minut uczniowie zebrali 60 kg żołędzi!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w dotychczasowe działania! Liczymy na dalszą współpracę!:)

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:
Marta Szargiej, Beata Milewska, Małgorzata Bielawska