Biblioteka
"Książki - to okno na świat, - to promień słońca, który rozświeca ciemnie nocy, - to najlepszy doradca we wszystkich sprawach."
Stanisław Lem
Konkurs czasopisma Cogito
Weź udział w świątecznym konkursie czasopisma Cogito. Redakcja przygotowała prezenty – nagrody. Zadanie konkursowe Dokończ zdanie: Mój najlepszy prezent, który dostałem na święta, był…
Odpowiedź prześlij mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 20 grudnia 2019 r., w temacie wpisując: Redakcyjny Mikołaj.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.cogito.com.pl.
Prezent nr 1 – „Światło Księżyca” – powieść Jenn Bennett
Prezent nr 2 – gra „Activity”
Prezent nr 3 – DVD „Ja teraz kłamię” film Pawła Borowskiego
Prezent nr 4 – prequel serialu Davida Lincha „Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną”
Prezent nr 5 – poradnik Wydawnictwa Literackiego „Pewna siebie dziewczyna”
#GdybyNieKsiążka – Gabrysia napisała i wygrała!
Miło nam poinformować, że w akcji #GdybyNieKsiążka nagroda główna – karta prezentowa Empiku – trafiła w ręce Gabrieli Szajewskiej z kl. Ia. Gratulujemy!
Gabrysia poleca książkę „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna” autorstwa Ricka Riordana.
Ciekawostka. Pod tym samym tytułem powstał amerykańsko-kanadyjski film fantastyczno-komediowy w reżyserii Chrisa Columbusa, będący ekranizacją książki. Premiera filmu odbyła się w 2010 r.
Spotkanie Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej
4 listopada 2019 r. nasi uczniowie wzięli udział w VI spotkaniu Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Młodzież obejrzała wystawę „Książnicowe półki z regionaliami autorów powiatu białostockiego”, dowiedziała się co to jest egzemplarz obowiązkowy w zbiorach Książnicy Podlaskiej. Gościem specjalnym spotkania była redaktorka, autorka książek mieszkająca w powiecie białostockim - Katarzyna Droga. Pisarka opowiedziała, dlaczego warto szukać swoich korzeni, poznawać dzieje swoich przodków.
Ogólnopolski konkurs fotograficzny
Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Świat poezji Jerzego Harasymowicza w obiektywie”. Głównym celem konkursu jest pokazanie piękna twórczości Jerzego Harasymowicza.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w bibliotece szkolnej.
#GdybyNieKsiążka
Dołącz do grona artystów, sportowców, aktorów i, podobnie jak oni, weź udział w akcji #GdybyNieKsiążka.
Napisz, jaka książka wywarła na ciebie największy wpływ (jaki?), zainspirowała (do czego?), „otworzyła głowę” (na co?), jaka książka jest dla ciebie najważniejsza (dlaczego?), która książka jest tą najukochańszą (ponieważ…)
Swoją opinię przekaż nauczycielowi języka polskiego do 15 listopada 2019 r.
Nagroda główna: karta prezentowa Empiku. Innego rodzaju wyróżnienia przekażą poloniści.
O ulubionej książce możecie też opowiedzieć światu, oznaczając wpis w mediach społecznościowych hasztagiem #GdybyNieKsiążka (Akcja Wirtualnej Polski). Miłego czytania!
Podróże z Zofią Piłasiewicz
15 października 2019 r. uczniowie klasy Ig i Ih uczestniczyli w spotkaniu z Zofią Piłasiewicz – autorką takich książek jak „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”, „Gruzja. W pół drogi do nieba” czy „Podróż”.
Zofia Piłasiewicz opowiedziała nam o swoich podróżach w głąb Syberii, miłości do Gruzji, oddaniu się spływom kajakowym.
Autorka zachęcała do szukania i odkrywania swoich pasji, gdyż pasje wzbogacają, sprawiają, że człowiek jest pełniejszy i bogatszy.
Tymoteusz - PIERWSZY!
Kim był Zenek Borowski?...
… tego dowiedzieli się uczniowie klas I 3 października 2019 r. w auli szkolnej podczas projekcji filmu dokumentalnego pt. „Zenek”. Zenek Borowski to 13-letni harcerz zastrzelony przez hitlerowców podczas ratowania przed zniszczeniem polskich książek.
Film pokazuje również historię i charakter Białegostoku, którego rozwój został przerwany przez okupację sowiecką i niemiecką.
Kulisy powstawania produkcji filmu przedstawili inicjatorzy powstania filmu: Pan Jerzy Koszewski – prezes Koła Absolwentów ZSHE, przyjaciel Zenka Borowskiego i Pan Jan Oniszczuk – prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski, producent filmu.
Film „Zenek” wzbogacił filmotekę szkolną i jest dostępny do wypożyczenia na kameralne spotkania z historią w klasach.
Podaruj wiersz
Weź udział w akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. I tak jak Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego osób, tak i ty wybierz wiersz i przepisz go odręcznie na dostępnej w bibliotece szkolnej karcie papeterii, a potem… podaruj swój list-wiersz wybranej osobie.
Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.
Spotkanie z książką w Książnicy Podlaskiej
27 września 2019 r. uczennice klasy IIb uczestniczyły w wyjściu do Książnicy Podlaskiej. Młodzież obejrzała wystawę pt. „Książnicowe półki z regionaliami autorów powiatu białostockiego”. Ekspozycja zawiera 105 książek 72 autorów związanych z powiatem białostockim poprzez miejsce urodzenia, bądź zamieszkania.
Pani Małgorzata Rokicka–Szymańska, pracownik Książnicy Podlaskiej, oprowadziła nas po bibliotece, pokazała jak się do niej zapisać i korzystać z jej zbiorów.