EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Nauka nie ma żadnej ojczyzny

NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY

Saludos desde Valencia

Pozdrowienia z Walencji przesyła grupa ekonomistów i hotelarzy z kl. IIIf i IIIh, odbywająca praktykę zawodową w Walencji. Poznaliśmy już swoją pracę i wymagania pracodawców wobec nas. Dane nam było również poznać trochę innej kultury i odwiedzić  ciekawe miejsca w Walencji.

W piątek 06 maja wybraliśmy się wraz z naszymi opiekunami do Oceanarium. Oprócz podziwiania tysięcy zwierząt morskich z całego świata, uczestniczyliśmy w pokazie delfinów.

L’Oceanogràfic to największe oceanarium w Europie. W tysiącach  litrów wody mieszkają zwierzęta morskie z całego świata, żyjące w Morzu Śródziemnym, Morzu Czerwonym, zamieszkujące Antarktydę i Arktykę. Mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo gatunków ryb, delfiny, żółwie, lwy morskie, meduzy, krokodyle, pingwiny, flamingi i egzotyczne ptaki. Ale najważniejszym punktem programu był pokaz delfinów. Z bliska mogliśmy podziwiać akrobacje tych wyjątkowych zwierząt.

Nasze praktyki w hiszpańskich przedsiębiorstwach

Pracujemy w różnych firmach, począwszy od hoteli, hosteli, po przedsiębiorstwa produkcyjne, usługowe  i handlowe. W miejscach naszych praktyk, poznajemy pracę na różnych stanowiskach. Mamy możliwość zgłębienia wiedzy na temat funkcjonowania firmy. Jest to również okazja do przełamania bariery językowej i poznania ciekawych ludzi z całego świata. Dodatkowym atutem naszych praktyk zawodowych jest korzystanie z uroków Walencji i obcowanie z tutejszą kulturą.

W drugim tygodniu praktyk opiekunowie odwiedzili nas w naszych miejscach pracy. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się że nasi pracodawcy wyrażają się o nas bardzo pochlebnie. Pracowici, dokładni, sumienni – takie padały najczęściej słowa.

Pozdrawiamy wszystkich z niezwykle ciepłej i słonecznej Walencji.

Pierwsze dni w Walencji

01 maja 2022 r. Grupa 40 uczniów ZSHE wyjechała na praktykę zawodową do Walencji (Hiszpania) w ramach projektu NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY” -  mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE

Program Erasmus,  Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.

Od przyjazdu minął zaledwie tydzień, a już tyle za nami: spotkanie z przedstawicielką organizacji pośredniczącej, spotkania z pracodawcami, podpisanie niezbędnych dokumentów i pierwsze dni
w pracy. Było trochę stresująco, ale poradziliśmy sobie. Oczywiście początki zawsze są trudne, ale najważniejsze jest wykonanie pierwszego kroku. Walencja zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zdążyliśmy już poznać miasto i sposób poruszania się po nim. Szczególne miejsce zajmowały trzy zabytki: Katedra, Dworzec kolejowy Valencia Nord,  Plaza de Toros.

Katedra - Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w hiszpańskiej Walencji znana jest jako miejsce, gdzie według tradycji przechowywany jest Święty Graal. Ten najważniejszy kościół katolicki wznoszono przez blisko 700 lat. Budowla charakteryzuje się więc różnorodną architekturą, która zmieniała się na przestrzeni wieków. Efekt końcowy jest nie zawsze pasującą do siebie mozaiką wielu stylów, w tym: architektury gotyckiej i romańskiej oraz barokowego i neoklasycznego wystroju.

Arena walk byków - Plaza de Toros de Valencia, oficjalnie Plaça de bous de València została zbudowana w latach 1850–1859 w stylu neoklasycystycznym, inspirowanym rzymską architekturą cywilną, taką jak Koloseum w Rzymie czy Arena w Nîmes. Mieliśmy okazję w niedzielę uczestniczyć

w Corridzie – walce z bykami, która wywarła na nas olbrzymie wrażenie.

Dworzec kolejowy Valencia Nord to bardzo ładny, zabytkowy dworzec, który sam w sobie jest atrakcją turystyczną. Budynek został zbudowany w latach 1906-1917. Na fasadzie widać elementy roślinne, nawiązujące do rolniczego krajobrazu regionu.

Walencja – piękna! Przywitała nas deszczem ale to już za nami. Jest piękna, słoneczna pogoda.

Pozdrawiamy z Walencji – uczniowie klas IIIf i IIIh

 

Trzeci tydzień praktyk w Hiszpanii

W Granadzie pozostaliśmy już tylko my: handlowcy i hotelarze. Ekonomiści zakończyli swoją przygodę w Hiszpanii i z wysokimi ocenami oraz certyfikatami wrócili do Polski.

Trzeci tydzień naszych praktyk w Grenadzie zaczął się słoneczną pogodą. W sobotę uczyliśmy się języka hiszpańskiego a w niedzielę wybraliśmy się na spacer na punkt widokowy za Alhambrę. Spacerując obserwowaliśmy ośnieżone szczyty gór Sierra Nevada. Szliśmy w rytm ulubionej muzyki. Nie zabrakło też czasu na długie rozmowy oraz na miłe spędzanie czasu przy ulubionej  hiszpańskiej przekąsce: chorizo, szynka serrano, empanada, churros, migdałowy turron, paella.

We wtorek po południu odwiedziliśmy dzielnicę żydowską Grenady w której między innymi podziwialiśmy grafitty  słynnego artysty El Nino oraz murale.

W środę nasi opiekunowie odwiedzili nas w miejscu odbywania przez nas praktyk. Komunikatywni, chętni do pracy, zaangażowani… - te słowa najczęściej słyszeli monitorujący praktyki hotelarzy i handlowców nauczyciele. Uczniowie z zawodu hotelarstwa przygotowywali jednostki mieszkalne do przyjęcia gości oraz dobierali surowce do przyrządzania potraw i organizowali salę konsumencką do obsługi gości. Grupa handlowców prezentowała klientom ofertę sprzedażową przedsiębiorstwa i wykonywała czynności związane z realizacją zamówień klienta.

Pobyt w Granadzie to nie tylko więc praktyka zawodowa, ale także poznawanie atrakcji turystycznych, kultury i zwyczajów mieszkańców tego pięknego miejsca. Bardzo lubimy jego wielokulturowość
i barwność.  Hiszpanie są bardzo otwarci i pomocni. Zaś hiszpańska kuchnia zaskakuje nas swoją różnorodnością na każdym kroku.

Pozdrawiamy: nauczyciele i uczniowie ZSHE klas 3i i 3j. technika hotelarstwa i technika handlowca. 

Kolejny tydzień naszych uczniów Granadzie

Drugi tydzień pobytu uczniów ZSHE w Granadzie w ramach projektu „NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY” -  mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE upłynął na pracy i zdobywaniu kolejnych doświadczeń zawodowych. Szlifujemy znajomość języka angielskiego oraz próbujemy swoich sił w konwersacjach po hiszpańsku.

W drugim tygodniu praktyk uczniowie znali już powierzone im obowiązki. Był to więc czas by bliżej przyjrzeć się atmosferze w firmie i nawiązać relacje z menadżerami i pracownikami w zakładach pracy. Uczniowie cały czas uczyli się nowych rzeczy i szlifowali zdobyte już umiejętności. Wieczorami pod czujnym okiem nauczycieli (opiekunów) uzupełniali dzienniczki praktyk.

Po pracy był czas na relaks i zwiedzanie średniowiecznej Granady. Szczególne miejsce zajmowały dwa zabytki: Plaza Nueva z fontanną i pomnik Izabeli - królowej Hiszpanii. Perłą w koronie jest Alhambra – arabska architektura połączona z elementami chrześcijaństwa tworzy unikalny zabytek w skali światowej. 

W tym tygodniu również uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista zakończyli swój zagraniczny staż. Ekonomistki otrzymały certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk u poszczególnych pracodawców oraz certyfikaty językowe. 

Punktem kulminacyjnym tygodnia był wieczór flamenco. Flamenco to  muzyka, śpiew, taniec, strój
i zachowania artystów.  Ruch ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerzy oraz podkreślają znaczenie słów i melodii. Wszystkich zachwycił hiszpański temperament tancerzy z porywającą andaluzyjską muzyką. 

Pozdrawiamy z Granady !

Kolejny wyjazd nauczycieli w ramach job shadowing

Kolejny raz nauczyciele naszej szkoły mogli uczestniczyć w szkoleniu job shadowing, które odbyło się
w ramach projektu „NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY” -  mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE, Program Erasmus+. Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.

Tym razem był to wyjazd do stolicy Majorki Palmy,  w terminie 27.02.- 05.03.2022 r. Uczestnikami job shadowing byli nauczyciele przedmiotów zawodowych i języka angielskiego zawodowego. W trakcie pięciodniowej wizyty w CIFP Juniper Serra – Palma de Mallorca, nauczyciele poznali hiszpański system edukacji zawodowej, strukturę szkolnictwa, zadania stawiane przed szkołą hiszpańską, ramowymi planami kształcenia zawodowego oraz zasadami systemu oceniania, obserwowali zajęcia oraz wymieniali się doświadczeniami z nauczycielami z Palmy.

Po obowiązkowych szkoleniach nauczyciele mieli możliwość poznać uroki Majorki. Zwiedzili stolicę Majorki Palmę, Palma Valldemossa, gdzie przebywał Chopin, jaskinie smocze w Porto Cristo, oraz podziwiać piękne widoki z punktów widokowych Es Colomer, Alcudia, Pollenca, Sa Calobra. Uczestnicy wyjazdu mogli również skosztować przysmaków Majorki.

Pobyt na Majorce był doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń, obserwacji metod pracy, organizacji lekcji i sposobów oceniania pracy uczniów oraz do wymiany dobrych praktyk.

Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat udziału w job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

PIERWSZY TYDZIEŃ PRAKTYK W GRANADZIE ZA NAMI

Nasza praktyka z jednocześnie pasjonującą wyprawą rozpoczęła się na lotnisku Chopina w Warszawie. Zjawiskowy widok z samolotu był początkiem przygody połączonej z pracą.

Hiszpania przywitała nas bardzo ciepło i serdecznie z małymi niespodziankami. Poznaliśmy smak Sahary w postaci żółtego piasku połączonego z deszczem.

Kolejne przyjemne doznania to spotkanie z przedstawicielami firmy Universal Mobility: Magdą, Zosią, Pauliną, Mustafą i Andresem, przedstawiono nam harmonogram zajęć praktycznych w zabytkowym patio naszego hostelu.

Nasi uczniowie następnego dnia zmierzyli się z zadaniami odpowiadającymi ich przyszłym zawodom. Monitoring opiekunów potwierdził rzetelność wykonywanych obowiązków przez uczniów. Pracodawcy dostrzegli i docenili wiele umiejętności naszej młodzieży, co świadczy o bardzo wysokim poziomie kształcenia w naszej szkole.

Jest czas pracy i czas wypoczynku. Magiczną atmosferę poznaliśmy w Albayzin i Sacromonte.

Z egzotyką spotkaliśmy się w Gibraltarze.

Tygiel kulturowy zrobił na nas wrażenie w średniowiecznej Cordobie.

Pozdrawiają gorąco wszyscy uczniowie z profili: technik ekonomista, technik handlowiec
i technik hotelarz, oraz opiekunowie: Panie: Paulina Borys, Anna Piotrowska, Ewa Górska Urszula Przybyszewska-Pukszta, Marta Kirylenko i Pan Andrzej Gauk.

Pierwsze dni praktyk w Granadzie

Uczniowie ZSHE w Granadzie (Hiszpania) w ramach projektu „NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY” -  mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE

13 marca 2022 r. grupa 40 uczniów naszej szkoły wyjechała na praktykę zawodową do Hiszpanii
w ramach unijnego programu Erasmus+. Praktyki odbywają się w Granadzie. Z Warszawy do Malagi lecieliśmy samolotem a następnie autokarem jechaliśmy do Granady.

Od przyjazdu do Granady minęło zaledwie kilka dni, a już tyle za nami. Wszyscy zapoznaliśmy się już z harmonogramem praktyk, strukturami miejsc pracy, pracownikami i rozpoczęliśmy pracę.

Ekonomiści pracują w: Universal Mobility, Tecnihogar Granada, Escuela Delengua, Hotel Abadia i Hotel Carlos.

Handlowcy pracują w: Sprinter Pulianas, Sprinter Armilla, Sprinter Nevada i Malamiga.

Hotelarze pracują w: Hotel Abadia, Hotel Carlos V, Hotel Puerta de las Granadas, Oasis Hostel, Eco Hostel

Zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenia.  

Pozdrawiamy słonecznie i zapraszamy do oglądania pierwszej fotorelacji.

Kolejny wyjazd nauczycieli w ramach job shadowing

Tym razem  nauczyciele przedmiotów zawodowych i języka angielskiego zawodowego uczestniczyli  
w mobilności job shadowing  w Irlandii, realizowanej w ramach projektu „NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY” -  mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE. Program Erasmus+. Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z system edukacji szkoły partnerskiej MSLETB Training Centre – Sligo, szkoły średniej o profilu zawodowym,  dzięki organizacji partnerskiej Your International Training.

Nauczyciele zwiedzili szkołę, zapoznali się z irlandzkim systemem kształcenia zawodowego, strukturą szkolnictwa, zadaniami stawianymi szkole, ramowymi planami kształcenia oraz zasadami systemu oceniania. Mogli też obserwować lekcje, z chęcią wymieniali doświadczenia i dobre praktyki.

Po obowiązkowych szkoleniach nauczyciele mieli możliwość poznania Sligo oraz regionu północnej Irlandii. Pogoda jak na listopad była trochę pochmurna, z lekkim deszczykiem. Ciekawym doświadczeniem była wycieczka do  Mullaghmore na skaliste wybrzeże Irlandii.

Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat udziału w job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

 

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Hiszpanii (Santiago de Compostela)

W dniach 18.10-22.10.2021 r. nauczyciele przedmiotów zawodowych i Języka angielskiego zawodowego uczestniczyli w II już  mobilności job shadowing realizowanej w ramach projektu „NAUKA NIE MA ŻADNEJ OJCZYZNY”mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE w Hiszpanii (Santiago de Compostela). Program Erasmus+. Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.

Zgodnie z założeniami job shadowing nauczyciele zajmujący się kształceniem zawodowym mają możliwość podwyższenia swoich kompetencji zawodowych oraz językowych, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk,  zapoznania się z systemem edukacji szkoły partnerskiej za granicą.

Uczestnicy wyjazdu do Santiago de Compostela poznali realia pracy nauczycieli hiszpańskiej szkoły Instituto De Educación Secundaria As Fontiñas Santiago de Compostela, (prowincja A Coruña, region Galicja w Hiszpanii) dzięki organizacji partnerskiej  Universal Mobility SL w Valencii (Hiszpania). Zwiedzili szkołę, zapoznali się z hiszpańskim systemem kształcenia zawodowego (zadaniami stawianymi przed szkolnictwem zawodowym w Hiszpanii, strukturą i treścią hiszpańskich ramowych planów kształcenia, zasadami systemu oceniania i certyfikacji w hiszpańskim szkolnictwie zawodowym), obserwowali lekcje, wymieniali doświadczenia i dobre praktyki. Instituto De Educación Secundaria As Fontiñas Santiago de Compostela, to szkoła posiadająca duże doświadczenie w realizacji projektów Erasmus+. Cele job shadowing zostały zrealizowane.

Po obowiązkowych szkoleniach nauczyciele mieli możliwość poznania Santiago de Compostela oraz regionu Galicja. Pogoda nam dopisywała. Uczestniczyli w wycieczce Costa da Morte  (obszar skalistego wybrzeża w północno – zachodniej Galicji, zwiedzali Pontemaceira, sankturarium w Muxia, latarnię morską w Finisterre oraz miasteczka: wodospadów w Erazo oraz Ria de Muros.  

Druga wycieczka to Rias Baixas. Uczestnicy wycieczki zobaczyli północno-zachodnią część hiszpańskiego wybrzeża atlantyckiego, rozciągającego się aż do granicy z Portugalią, zwiedzili miasteczka Combarro, odbyli rejs stateczkiem przez Ria de Pontevedra.). Zatrzymaliśmy się przy platformach do hodowli małży. Mogli też zobaczyć jak wyglądają hodowle małż (ostrygi, mule i przegrzebki). Na pokładzie zostaliśmy poczęstowani owocami morza.  Zwiedzaliśmy również  miasteczka Cambados oraz podziwiali piękne krajobrazy Rias Baixas.

Każdy z uczestników wyjazdu otrzymał certyfikat udziału w job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.