europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Amnesty International

IX Maraton Pisania Listów - podsumowanie

http://www.ai.ekonomik.bialystok.pl/

 ".... z nadzieją, że Nasze pokolenie
cieszyć się będzie prawami człowieka
i zawsze będzie ich bronić." 
Wiktor Osiatyński

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły, radzie pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi, radzie rodziców, panu Krzysztofowi Fiesiakowi, pani Izabeli Kozłowskiej, panu Tomaszowi Ostapczukowi, panu Andrzejowi Ptaszkowskiemu, absolwentom i wrażliwej młodzieży.

Dzięki Wam maratonowy tydzień stał się świętem praw człowieka
w naszej szkole. Wspólnie stworzona przestrzeń do dyskusji, poznawania
i działania zaowocowała silnym głosem wsparcia dla obrońców i obrończyń praw człowieka- 18 232 petycje.

Cieszymy się, że tylu z nas niesprawiedliwość wobec bohaterów i bohaterek maratonu traktuje osobiście. Czekamy na dobre wiadomości!!!

133 Szkolna Grupa Amnesty International

Najradośniejszej Szkolnej Grupie dziękuję szczególnie. Podarowaliście wydarzeniu to co najcenniejsze- swój czas, umiejętności, emocje. To zaszczyt pracować z tak wrażliwą i oddaną wartościom młodzieżą.

opiekunka 133 SG AI Lucyna Rojecka

Czytaj więcej: IX Maraton Pisania Listów - podsumowanie

IX MARATON PISANIA LISTÓW

Najszlachetniejszy z maratonów dobiegł końca!!!

Nie przeżyłeś wspaniałego dnia,

nawet gdy zarobiłeś mnóstwo pieniędzy,

jeśli nie zrobiłeś czegoś dobrego dla kogoś,

kto nigdy nie będzie w stanie ci się zrewanżować.

Ruth Smeltzer

 

          

 

W walce o poszanowanie praw człowieka nastąpiła pełna mobilizacja środowiska. Zaangażowanie  w indywidualny i zbiorowy protest przeciwko udokumentowanym 11 przypadkom naruszeń praw człowieka zaowocowało napisaniem 24 936 listów. To rekord naszej szkoły!!!

„Gdy przemawiają uczynki, słowa są niczym”

           Nie sposób ująć w słowa naszej wdzięczności za każdą, nawet najmniejszą, formę wsparcia. Gorąco dziękujemy Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców przy ZSHE, Panu Krzysztofowi Fiesiakowi- „Wypożyczalnia samochodów East Rent” (po raz kolejny petycje bezpiecznie dotrą do ambasad krajów naszych bohaterów), nauczycielom i walecznej młodzieży, wiernym absolwentom ,ucz. kl. IId Urszuli Redosz i P. Andrzejowi Ptaszkowskiemu (za stworzenie galerii bohaterów), P. Tomaszowi Ostapczukowi, rodzinom,  przyjaciołom, gościom, zaprzyjaźnionym szkołom.

Czekamy na dobre wiadomości.
133 Szkolna Grupa Amnesty International

Ps. http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35235,21097903,wielki-final-maratonu-pisania-listow-na-dzien-praw-czlowieka.html?disableRedirects=true

Czytaj więcej: Najszlachetniejszy z maratonów dobiegł końca!!!

Relacja z VIII Maratonu Pisania Listów AI

Finał wciąż trwa… 19 241 napisanych petycji.

Walczą uczniowie, nauczyciele, mocnym wsparciem nasi absolwenci, przyjaciele i rodziny.

Radosną niespodzianką dzisiejszego dnia było spotkanie ze sponsorem Krzysztofem Fiesiakiem.

W ramach VIII Maratonu Pani Mecenas Alicja Surel przybliżyła też młodzieży „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości”.

Listy wciąż płyną. Zaprzyjaźnione szkoły piszą z nami.

                                                                                                                        133 Szkolna
Grupa AI

 

Maraton AI skutecznie wpisuje się w nową tradycję naszej szkoły

Młodzież wykazuje ogromną dojrzałość społeczną i rozumienie realnego wpływu na otaczającą rzeczywistość.  Pomimo matur próbnych, przygotowań do styczniowych egzaminów zawodowych, krótszego, bo tylko dwudniowego Maratonu napisaliśmy 14 976 listów.

To wielka radość. Dziękujemy całemu środowisku szkolnemu za zaangażowanie, wytrwałość, wiarę i wsparcie na wielu płaszczyznach. Uzyskany wynik również nie byłby możliwy bez mocnej obecności absolwentów, rodzin, przyjaciół i Tych, którzy tak pięknie potrafią się dzielić, jak Pan Krzysztof Fiesiak - "Wypożyczalnia samochodów East Rent" (dzięki niej petycje dotrą do ambasad krajów naszych bohaterów) oraz Pan Jarosław Sieńko- ,,Jaros Jarosław Sieńko" (wsparcie finansowe).

W zeszłym roku udało nam się m. in. doprowadzić do uwolnienia skazanego na karę śmierci Mosesa Akatugby z Nigerii, polepszenia dostępu do służby zdrowia kobiet z Mkhondo w RPA, czy uzyskać od greckiego Ministra Sprawiedliwości deklarację zmiany prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści.

Czekamy na dobre wiadomości.
133 Szkolna Grupa Amnesty International

Statystyki:

Czytaj więcej: Maraton AI skutecznie wpisuje się w nową tradycję naszej szkoły

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka rozpoczęliśmy w naszej szkole edukacją w obszarze efektywnego korzystania z prawa do wolności słowa – młodzież spotkała się z adwokatami Krajowej Izby Radców Prawnych.

W ramach XVI Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów AI pisaliśmy petycje w obronie osób, których prawa zostały złamane.

Wspieraliśmy naszych bohaterów także w inny sposób, m.in. na Instagramie umieściliśmy rysunki wyrażające solidarność z Zunarem (karykaturzystą z Malezji), a w serwisie Tumblr zamieściliśmy zdjęcia z „wiadomościami” wsparcia skierowanymi do Tudory z Salwadoru.

O przebiegu Maratonu w naszej szkole napisała Gazeta Wyborcza, a TVP Białystok wyemitowała w „Obiektywie” reportaż (11.12.15 r.).

Pomimo oficjalnego zamknięcia Kawiarenki Maratonowej jeszcze piszemy, liczymy, czekamy na ostatnie petycje pisane w Waszych domach.

Fotoreportaż z przebiegu Maratonu:

Ruszył Maraton Pisania Listów Amnesty International

Yecenia Armenta Graciani z Meksyku, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu.

Ruszył  Maraton Pisania Listów Amnesty International

Uroczyste zapalenie  świecy przez Dyrekcję  ZSHE odbędzie się 10 grudnia 2015r. o godz.15.30 w auli naszej szkoły. Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc. Jak co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka  jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.. Ręcznie pisane  apele wysyłamy do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których piszemy, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton  "Kawiarenka maratonowa" otwarta jest dla wszystkich  10 i 11 grudnia 2015r. do 22.00.

Przyjdź, poczuj radość posłanej nadziei!!!

25 lat Amnesty International w Polsce

" Uczniowie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im.M.Kopernika    w Białymstoku wspierają działania antydyskryminacyjne Szkolnej Grupy Amnesty International w Piątkowisku. Bądźcie wytrwali. Wasza praca jest bezcenna. PRAWDA jest w WAS !!!"

"W tym roku Amnesty na świecie kończy 54 lata, w Polsce 25 lat,
w  ZESPOLE SZKÓŁ HANDLOWO-EKONOMICZNYCH  6 lat!!!

        Dziękujemy, że z tej okazji dołączyliście do przyjaciół/ przyjaciółek Amnesty z innych krajów i udostępniliście wolność. ‪#‎wolnoscudostepnijwww.amnesty.org.pl/25lat

/133 SG AI z opiekunem/"

Czytaj więcej: 25 lat Amnesty International w Polsce