europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE

Tydzień pracy w hotelach Lazurowego Wybrzeża za nami

Tydzień pracy w hotelach Lazurowego Wybrzeża za nami. Pierwszy weekend i dwie wycieczki.

Sobota. Antibes - to chyba jedyne miasto francuskiej Riwiery, które zapewnia widok jednocześnie na Niceę, Alpy Nadmorskie i Lazurowe Morze. Atrakcje Antibes? Przede wszystkim pełne uroku Stare Miasto z jego wąskimi uliczkami i ciasną zabudową. Wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy od Oceanarium Marineland. Oglądaliśmy orki, delfiny, morsy, ogromne żółwie morskie, a nawet przez moment białego polarnego niedźwiedzia. Uczestniczyliśmy w pokazach tresury orek i morsów. Przeszliśmy tunelem pod akwarium z rekinami.

Następnie spacerowaliśmy wąskimi uliczkami Starego Miasta. Natknęliśmy się na le Marché Provençal, czyli rynek prowansalski, na którym codziennie można kupić świeże owoce i warzywa, ryby, owoce morza, przyprawy i lokalne produkty. Weszliśmy też do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP z XI w., doszliśmy do Przystani Miliarderów (Quai des Milliardaires). To w niej cumują największe jachty, bo jest to jedyne miejsce na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mogą się zmieścić.

W środku miasteczka znajduje się Muzeum Picassa, który żył tu i tworzył. Niestety, nie wystarczyło nam już czasu, aby do niego wejść. Ale jeszcze nie wyjeżdżamy z Nicei, więc może uda nam się wrócić do Antibes, aby zwiedzić to muzeum i inne ciekawe obiekty.

Niedzielę spędziliśmy w Èze-Village. Całe miasto jest średniowiecznym swoistym muzeum. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu egzotycznego (Jardin Exotique d’Èze). To drugi najpiękniejszy obiekt tego typu na francuskiej Riwierze, zaraz po okazałym ogrodzie w Monaco.

Z samego szczytu zamkowej góry podziwialiśmy niezapomniany widok na Lazurowe Wybrzeże. Schodząc weszliśmy do Kaplicy św. Krzyża (La Chapelle des Penitents Blancs) - mieliśmy szczęście, bo nie zawsze jest otwarta. Kaplicę wybudowali w 1306 roku zakonnicy (to najstarszy budynek w mieście), których celem była pomoc biednym i chorym. Nad kaplicą góruje dzwonnica.

Miasteczko odwiedziło wielu sławnych ludzi. Jednym z nich był Walt Disney, który mieszkał w hotelu Château de la Chèvre d’Or (Pałac Złotej Kozy) zajmującym stare kamieniczki na zboczu. Spacerując wąskimi uliczkami, natrafiliśmy na wejście do tego obiektu. Wcześniej minęliśmy wiele małych sklepików, restauracji, galerii i warsztatów lokalnych rzemieślników.

Technik Hotelarstwa w Nicei

 

Technik Hotelarstwa w Nicei w ramach projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli

05 maja 2019 r. grupa 12 uczniów naszej szkoły wyjechała na 4-tygodniową praktykę zawodową do Francji w ramach unijnego programu Erasmus+. Praktyki odbywają się na Lazurowym Wybrzeżu w Nicei. Z Warszawy do Nicei lecieliśmy samolotem. Pogoda dopisała, więc mogliśmy oglądać przepiękne widoki. Widzieliśmy nadmorską promenadę w Nicei, która ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża przywitała nas piękną, słoneczną pogodą.  

06 maja rozpoczęliśmy praktykę w Park Inn by Radisson Nice Airport Hotel i Hôtel Mercure Nice Centre Grimaldi.

Poniżej pierwsze wrażenia uczniów:

Czytaj więcej: Technik Hotelarstwa w Nicei

Praktyki zawodowe w Barcelonie - podsumowanie

Czas na podsumowanie wyjazdu uczniów naszej szkoły na praktyki zawodowe do Barcelony.

Wyjazd w ramach Projektu pod nazwą, „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli do Barcelony, był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Informacje z pobytu w Barcelonie ukazywały się na bieżąco na witrynie internetowej szkoły  i w zakładce projektu, oraz w serwisie społecznościowym Facebook.

Wyjazd na zagraniczną praktykę był szansą daną przez szkołę dla uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec na zdobycie doświadczenia zawodowego, które w dużym stopniu ułatwi im znalezienie w przyszłości atrakcyjnej pracy w Polsce i za granicą.

Dzięki mobilności zwiększyła się znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego. Zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, wiedzy na temat kultury i tradycji Hiszpanii, tolerancji i otwartości międzynarodowej, umiejętności organizacyjnych, interpersonalnych, społecznych i osobistych.

Staż w Barcelonie wpłynął pozytywnie na kształtowanie postawy młodego człowieka, w tym na podejmowane zadania wymagające większej odpowiedzialności.

Podsumowując zacytujmy odpowiedzi uczniów na pytanie: dlaczego warto było uczestniczyć w projekcie Erasmus+?

Czytaj więcej: Praktyki zawodowe w Barcelonie - podsumowanie

Monitoring praktyk zawodowych Dyrekcji szkoły w Barcelonie

Podczas realizacji zagranicznych praktyk zawodowych przewidziana jest ich kontrola z ramienia szkoły, czyli tak zwany monitoring. Uczniów i nauczycieli odwiedzili: Dyrektor szkoły Pan Wojciech Janowicz oraz Kierownik szkolenia praktycznego Pan Tomasz Ostapczuk. Wizyta była okazją do bezpośrednich rozmów na miejscu. Pan Dyrektor i Pan Kierownik odwiedzili również miejsca odbywania praktyk przez uczniów oraz przeprowadzili indywidualne rozmowy z pracodawcami na temat postawy praktykantów, ich zaangażowania, postępów językowych oraz dalszej współpracy.

Ocenili również warunki życia i pracy uczniów.  

Monitoring jest bardzo ważny, daje pewność, że warunki umowy zawarte między stronami przebiegają prawidłowo, a uczniowie zdobywają przydatne umiejętności i doświadczenie, nawiązują kontakty oraz rozwijają kompetencje językowe.

Uczniowie z Barcelony wracają bardzo zadowoleni, traktują wyjazd jako przygodę, ale i furtkę na przyszłość.

Ostatni weekend Technika handlowca w Barcelonie

Kolejny tydzień w Barcelonie należy tylko do handlowca. Technik ekonomista po ukończeniu praktyk powrócił do szkoły.

Kontynuujemy realizację praktyk, ale jednocześnie nadal poznajemy kulturę i smaki Hiszpanii. Szukając ciekawych miejsc do zwiedzenia natknęliśmy się na cmentarz na wzgórzu Montjuic i Parc de la Ciutadella. A wykorzystując ciągle piękną, słoneczną i sprzyjającą nam pogodę znaleźliśmy też chwilę czasu na relaks na plaży. Mówią uczniowie: Małgosia, Kamila, Patrycja, Jakub, Kamil i Patryk.

Czytaj więcej: Ostatni weekend Technika handlowca w Barcelonie

Kolejny tydzień praktyk w Barcelonie i wizyty monitorujące w zakładach pracy

Drugi tydzień naszego pobytu w Barcelonie to dalsza nauka i praca. Upłynął on również pod kątem wizyt monitorujących w zakładach pracy przez naszych nauczycieli.

Adrian Jamiołkowski i Kamil Pietraszkiewicz – To my poszliśmy na pierwszy ogień. Odbywamy praktyki w szkole językowej Kingsbrook Idiomas. Do naszych głównych zadań należy przede wszystkim wprowadzanie danych uczniów do komputera, a także poszukiwanie polskich firm zainteresowanych współpracą z Kingsbrook. Ale też realizujemy główny program praktyk. Pracownicy w firmie są bardzo mili, pomagają odnaleźć się w nowym środowisku. Ogółem satysfakcja z praktyk jest na wysokim poziomie. Ale ciekawi jesteśmy co o nas powie nasza opiekunka?

Teresa Jerzewska-Palmer, Monika Węglicka i Barbara Gołubowska – odwiedziłyśmy wszystkie miejsca praktyk naszych uczniów. Rozmawiałyśmy z różnymi pracodawcami.

Wszędzie były to opinie bardzo pozytywne. Opiekunowie podkreślali duże zaangażowanie naszych uczniów, ich punktualność, pracowitość i chęć do pracy, zaangażowanie w wykonywane zadania bezbłędne wykonywanie zadań i wiele innych pozytywnych cech. Pracodawcy hiszpańscy wskazywali też, że bariera językowa, która była widoczna w pierwszych dniach praktyk powoli zostawała pokonywana.

Uważamy, że praktyki zagraniczne pozwoliły też docenić pracodawcom hiszpańskim zdolności i cechy polskich uczniów a ich pozytywny obraz da im w przyszłości duże szanse na znalezienie pracy.

Kolejny weekend technika handlowca a ostatni ekonomisty w Barcelonie

Wyjazd młodzieży za granicę z ERASMUSA+, to nie tylko praca i  nauka. Programy pobytu obejmują poznanie atrakcji turystycznych, kultury, walorów historycznych i gospodarczych, odmiennych zwyczajów, tradycji i zachowań mieszkańców zagranicznych krajów.

Piątek wieczorową porą wybraliśmy się na pokaz "Agualuz" – gra wody i światła - La Font màgica (Magiczna fontanna). Kompleks fontann znajduje się u podnóża wzgórza Montjuïc, tuż obok Plaça d'Espanya. Zostały zbudowane w 1929 r. podczas odbywającej się wtedy w Barcelonie Wystawy światowej EXPO. Fontanny zrobiły na nas wielkie wrażenie. Niezwykłe widowisko. Tłumy ludzi. Tym razem „tańczyły” do utworu muzyki klasycznej, następnie do piosenki zespołu the queen, a na końcu do współczesnej muzyki pop. Nie żałujemy że wybraliśmy się tego wieczoru aby zobaczyć to widowisko.

Sobota  Parc Guell i Poble Espanyol "Hiszpańska wioska"  

A niedziela – dalsze zwiedzanie Barcelony. Najsłynniejsza ulica La Rambla, Bunkers del Carmel i słodki podwieczorek w restauracji Store CafeChurros (pręciki usmażone na głębokim oleju), filiżanka gorącej czekolady i kieliszek wyciskanego świeżego soku z pomarańczy.

Wyrażamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają nabyte umiejętności oraz praktyczne doświadczenie w swoim rozwoju zawodowym, a odwiedzane miejsca długo pozostaną w ich pamięci – mówią nauczyciele i koordynator projektu.

Czytaj więcej: Kolejny weekend technika handlowca a ostatni ekonomisty w Barcelonie

Sobota i niedziela EKONOMISTY I HANDLOWCA w BARCELONIE

Sobotni i niedzielny poranek przywitał uczniów odbywających praktykę zawodową w ramach projektu Erasmus+  „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli piękną słoneczną pogodą. Wybraliśmy się więc na wycieczki po Barcelonie.

W sobotę wjazd kolejką linową na szczyt Montjuïc, Oceanarium i Muzeum Czekolady, a w niedzielę Sagrada Famila i plaża.

Filip Zakrzewski i Michał Warszawin odbywający praktykę w firmie Glo Think & Friends S.L. mieli też okazję oglądać na żywo mecz koszykówki BARCA LASSA - SAN PABLO BURGOS.

Czytaj więcej: Sobota i niedziela EKONOMISTY I HANDLOWCA  w BARCELONIE

Relacje uczniów z pierwszego tygodnia w Barcelonie

 W ramach projektu Erasmus+ „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli, nasi uczniowie nie tylko zdobywają pierwsze doświadczenie zawodowe, ale także poznają tradycje kulinarne, kulturę i zabytki Barcelony.

Kasia Dobrzyń i Weronika Maliszewska - Dzisiaj na praktyce miałyśmy za zadanie przygotować jedną z dzielnic Barcelony do nadchodzącego Dnia Ojca (19 marca). Odwiedzałyśmy różne przedsiębiorstwa współpracujące z firmą Associació de Comerciants de la Creu Coberta, w której mamy praktykę i roznosiłyśmy materiały reklamowe. Wymagało to od nas znajomości języka hiszpańskiego i angielskiego. Pozdrawiamy! ¡Hasta luego!

Martyna Ościłowska i Kamil Drobiński - Praktyki odbywamy w Studiu Tanecznym - Barcelona Dance Center. Są tam szkoleni profesjonalni tancerze, którzy osiągają wysokie wyniki w turniejach na całym świecie. Na praktykach zajmujemy się promocją oraz administracją. W firmie panuje miła, przyjazna atmosfera, a kadra pracownicza jest bardzo życzliwa i pomocna. W takich warunkach aż chce się pracować! Pozdrawiamy, ciao!

Filip Zakrzewski i Michał Warszawin – Praktyki odbywamy w firmie Glo Think & Friends S.L. zajmującej się organizacją europejskich turniejów sportowych. Naszym zadaniem jest kontakt z drużynami koszykarskimi z Portugali, Francji, Hiszpanii oraz Polski. W firmie panuje przyjacielska atmosfera, nasz opiekun zakupił nam bilety na mecz koszykówki (Barca Lassa – San Pablo Burgos), na który pójdziemy razem z współpracownikami, będzie to idealna okazja do integracji. Z ekscytacją myślimy o przyszłych dniach w tej firmie! Pozdrawiamy!

Michał Wojniusz i Filip Szerenos – Odbywamy praktykę w szkole językowej BCNSunlight Language School. Do naszych zadań należy pozyskiwanie zagranicznych klientów, którzy byliby zainteresowani lekcjami przez Internet. W firmie panuje przyjemna atmosfera. Wszyscy są dla nas mili, pomagają odnaleźć się nam w nowym środowisku.

W czasie wolnym zwiedzamy Barcelonę. Już podziwialiśmy jej panoramę z tarasów Arenas de Barcelona i odwiedziliśmy Mercat de Sant Josep de la Boqueria.

Arenas de Barcelona znajduje się przy Placu Hiszpańskim (Plaça d'Espanya / Plaza de España), jednym z głównych placów w Barcelonie, w dzielnicy Montjuic.

Arenas de Barcelona to centrum handlowe z tarasem widokowym. Zostało wzniesione na terenie dawnej areny byków, zbudowanej w 1900 roku. Arena przez wiele lat uchodziła za jedną z najważniejszych w Barcelonie. Obiekt został zaprojektowany przez architekta Augusta Carrerasa, wybudowany z inicjatywy Josepa Marsansa. Las Arenas to obiekt w stylu neomauretańskim o średnicy 52 metrów. Mieścił aż 16 000 osób. Inauguracja areny odbyła się 29.06.1900, a ostatnia walka 09.06.1977 roku.

Pogoda sprzyja długim spacerom, więc odwiedziliśmy również La Boqueria (dłuższa nazwa to Mercat de Sant Josep de la Boqueria). Jest to najbardziej znany bazar w Barcelonie. Ma aż 13 631 metrów kwadratowych powierzchni. Pełne kolorów, zapachów i najwspanialszych smaków miejsce to, to prawdziwe szaleństwo dla zmysłów, eksplozja wrażeń. Bazar położony jest przy jednej z głównych ulic miasta – La Rambla.

Najsłodsza zabawa w Barcelonie - Święto Sant Medir

Kolorowo i słodko rozpoczął się nasz pobyt w Barcelonie.
Sant Medir
, czyli najsłodsza impreza, to coroczny festiwal obchodzony 03 marca w dzielnicy Gràcia w Barcelonie. W tym dniu z dorożek ciągniętych przez konie rozdawanych jest 60 ton cukierków! Widzowie przychodzą zaopatrzeni w torebki i kosze, by nazbierać tak dużo słodyczy, jak to tylko możliwe.

Święto obchodzone jest zawsze w dzień roboczy - w tym roku 04 marca. Był to też pierwszy dzień praktyk zawodowych grupy naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik handlowiec. Barwny orszak przejechał ulicą tuż pod oknami rezydencji w której mieszkamy.

Pierwsze wrażenia z miejsca praktyk:

Czytaj więcej: Najsłodsza zabawa w Barcelonie - Święto Sant Medir