EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020
        w rankingu PERSPEKTYW
„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE

NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”

Kolejne spotkanie z ekspertką

Uczniowie klas II i III ekonomicznych po raz drugi uczestniczyli w spotkaniu z ekspertką. Tym razem z Panią Elżbietą Gołębiewską (starszym specjalistą do spraw płac), pracownicą Adampolu S.A. Temat zajęć „Eco-inspiracje w moim zakładzie pracy. Naliczanie płac w praktyce”.

Zajęcia odbyły się 21 i 22 grudnia 2020 roku w ramach projektu „Nauka jest wartością- nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”.

Uczniowie mieli okazję skonfrontować posiadaną wiedzę teoretyczną z zakresu naliczania płac z umów o pracę i umów cywilnoprawnych w praktyce. Pani Elżbieta wskazała o czym należy pamiętać, żeby poprawnie przygotować listę płac, podając sytuacje z jakimi spotkała się w czasie wieloletniej pracy. Następnie bardzo szczegółowo porównała wysokość wynagrodzenia po odliczeniu obowiązkowych i nieobowiązkowych składek z różnych umów występujących w obrocie gospodarczym. Nowością dla uczniów były informacje dotyczące delegowania pracowników do krajów Unii Europejskiej. Pani Elżbiecie asystowała Joasia - absolwentka naszej szkoły a obecnie studentka i pracownik Adampolu.

Zdobyta wiedza z pewnością przyda się ekonomistom w czasie egzaminu zawodowego i przyszłej pracy zawodowej. Mamy nadzieję, że wśród naszych uczniów znajdują się przyszli specjaliści do spraw płac.

spotkanie z ekspertką 1spotkanie z ekspertką 2spotkanie z ekspertką 3

System Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracje w obiektach hotelarskich

Uczniowie ZSHE kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych „System Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracje w obiektach hotelarskich”. Zajęcia realizowane były w ramach projektu „Nauka jest wartością - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”. Uczniowie pracowali metodą projektu. Tworzyli własne materiały dotyczące identyfikacji hotelu: logo, hasło reklamowe, wizytówki, ulotki oraz gadżety reklamowe. Tylko dopracowana identyfikacja wizualna jest jednym z kluczowych czynników budujących pozytywny wizerunek firmy, mający wpływ na jej rozpoznawalność.

Dopełnieniem zajęć było rozwijanie umiejętności artystycznych i kreatywności. Uczniowie tworzyli dekoracje z materiałów które można wykorzystać w pracy hotelarza: kwiatów świeżych, sztucznych, serwetek i ręczników. W wykonanie prac młodzież włożyła dużo wysiłku
i pomysłowości.

Na zakończenie zajęć uczestnicy prezentowali efekty swoich prac, które zostały ocenione i nagrodzone. Komisja konkursowa przyznała:

I miejsce Natalii Paszkowskiej z klasy IV e
II miejsce Martynie Stasiewicz z klasy III f
III miejsce Milenie Mańkowskiej z klasy III f

Ekonomiście poszerzają wiedzę praktyczną

W dniu 7 i 8 grudnia 2020 roku klasy ekonomiczne II i III uczestniczyły w zajęciach z Panią Dorotą Czyżewską (ekspertem z zakresu kadr).  Lekcje zorganizowane w ramach projektu „Nauka jest wartością- nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZHSE”.

Uczniowie mogli połączyć teorię z praktyką, poznać kulisy pracy pracownika kadr. Pani Dorota na początku omówiła ekoinspiracje w swoim zakładzie pracy,  a następnie podzieliła się ogromną wiedzą z zakresu prawa pracy, m.in. przedstawiła dokumenty jakie tworzy w czasie wykonywania swojego zawodu  oraz  o jakich obowiązkach powinien pamiętać każdy prowadzący dokumentację pracowniczą w przedsiębiorstwie.

Zdobyta wiedza z pewnością zaowocuje nie tylko na egzaminie zawodowym potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, ale też w czasie wykonywania zawodu  pracownika kadr.

ekoinspiracjeekoinspiracje1ekoinspiracje2

POTENCJAŁ UCZNIA ZSHE POTENCJAŁEM PODLASIA - wyjazd edukacyjny uczniów na Podlasie

Pod takim hasłem w dniach 12 i 13 października 2020r. odbyła się 2 dniowa wycieczka edukacyjna dla 45 uczniów kształcących się w trzech zawodach: technik handlowiec, technik ekonomista i technik hotelarstwa.

Wyjazd na Podlasie był kontynuacją 16 godzinnych warsztatów stacjonarnych w ramach projektu: „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”

Cel wyjazdu to aktywowanie twórczego potencjału ucznia jego innowacyjności i kreatywności poprzez promowanie dobrych praktyk stosowanych w firmach na Podlasiu.

Była to wielka lekcja EKOinspiracji i ekologii. Poniżej relacja uczniów z wyjazdu.

Pierwszym punktem programu podczas wycieczki była wizyta w firmie IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Orli. Jest to kompleks dwóch zakładów obejmujący nowoczesną fabrykę ultra cienkich płyt HDF (skrót z ang. High Density Fibreboard), tartak oraz zakład produkcji dodanej, w którym płyty są cięte na wymiar. Ze względu na COVID – 19 nie mogliśmy wejść do wnętrza zakładu ale nasi opiekunowie szczegółowo opowiedzieli nam o wytwarzanych w zakładzie ultra cienkich płytach HDF, wykorzystywanych do produkcji lekkich mebli dla IKEA. Deski produkowane w tartaku IKEA Industry trafiają do producentów współpracujących z IKEA oraz innych firm obecnych na polskim rynku. Tartak wykorzystuje najnowocześniejsze i nowatorskie rozwiązania do sortowania i obróbki drewna o małej średnicy, do tej pory niedostępne w Polsce. W ramach przedsięwzięć służących zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska firma kontynuuje działania w kierunku zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów i zwiększenia stopnia recyklingu. Od stycznia 2016 r. wskaźnik recyklingu wzrósł do poziomu 100%, co oznacza że odpady z fabryki w Orli nie trafiają już na wysypisko, a są
w całości przetwarzane. Optymalizacja pracy elektrofiltra pozwala na ograniczenie emisji odpadów
i zwiększenia stopnia recyklingu.

W tym dniu odwiedziliśmy również Farmę Wiatrową w Orli - to inaczej zespół wiatraków podłączonych do sieci w jednym miejscu. Pan Daniel Niedźwiecki – pracownik farmy opowiadał, że wiatraki to jedne z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Są uznawane za najtańsze i najbardziej wydajne. Firma głównie zarabia na sprzedaży wytwarzanej energii a gmina ma rocznie kolejne kilkaset tysięcy złotych w budżecie z tytułu podatku. Inwestycja może przynosić również zyski właścicielom działek, na których wiatraki stoją. Uczniom udało się wejść do środka wiatraka co było niebywałą atrakcją.

Ziołowy Zakątek Dary Natury – trzecie miejsce które odwiedziliśmy tego dnia to unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Zioła są tematem przewodnim wszystkich elementów tego kompleksu turystycznego. Jego sercem jest Podlaski Ogród Botaniczny gdzie uprawia się 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych (także gatunki objęte ścisłą ochroną), i po którym mieliśmy okazję spacerować. Tu odbyły się również nasze warsztaty „Czerpiemy z natury”. Tu również zjedliśmy obiad.

Nocleg mieliśmy w Hotelu Eternity w Wólce Nadbużnej. Współwłaścicielka hotelu Pani Jolanta Proszczuk opowiedziała nam o powstaniu hotelu nad Bugiem, funkcjonowaniu i pozyskiwaniu środków unijnych.

Drugiego dnia wyjechaliśmy do Grabarki - Świętego miejsca w religii i kulturze chrześcijańskiej. Wstąpiliśmy do wnętrza Świątyni oraz odbyliśmy spacer po terenie wokół cerkwi, który jest bardzo zadbany i ozdobiony pięknymi kwiatowymi klombami. Na wzgórzu, tuż za cerkwią znajduje się żeński klasztor św. Marty i Marii. Jest to jedyny w Polsce żeński monastyr.

W Brańsku przywitał nas absolwent naszej szkoły – pracownik Urzędu Gminy Brańsk Adam Krasowski który opowiedział nam o innowacyjnym pomyśle - produkcji betonu przez gminę. Inwestycje wsparli sami mieszkańcy. Pieniądze na zakup pochodziły bowiem w dużej mierze z funduszu sołeckiego,
a o wydatkowaniu tych pieniędzy decydują mieszkańcy poszczególnych wsi. Gmina ma już odpowiedni sprzęt do zrobienia tańszych dróg: linię produkcyjną do betonu. Pierwszy metr drogi już wylany!

Wartościowe spotkanie odbyło się w południe 13 października z Panią Moniką Falkowską – zastępcą wójta gminy Brańsk, która również chętnie przyjmie na praktykę zawodową uczniów naszej szkoły.

Ostatnim punktem programu była restauracja po „Kuchennych rewolucjach” Pani Magdy Gessler „Ziemia Brańska Gospoda”. Tu poznaliśmy właścicielkę Panią Dorotę Puchalską która opowiedziała nam o obecnej kondycji restauracji, którą prowadzi od ponad dziesięciu lat.

Ze smakiem w ustach musieliśmy opuścić gościnny Brańsk.

Co mają z sobą wspólnego Guns N’ Roses, Michał Szpak i Aleksander Milwiw-Baron?

W dniu 23 października i 4 listopada 2020 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, zorganizowane w związku z realizacją projektu pt. „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”, współfinansowane przez Unię Europejską.

Tym razem uczniowie klas drugich (przeszło 200 osób) uczestniczyło w spotkaniu on-line z Panem Adamem Zdanowiczem, założycielem największej polskiej pracowni rowerów customowych. Jego rowery posiadają Slash z Guns N’ Roses, Michał Szpak czy Aleksander Milwiw-Baron. Zdobywca najważniejszej nagrody na światowej wystawie rowerów w Las Vegas.

Pan Adam opowiedział o pasji, którą przerodził w biznes. Jak sam podkreśla „porażki trzeba przekuć w sukces.., nie wszytko udaje się od razu, na 30 prób, tylko trzy kończą się sukcesem…”. Pan Adam już nie tnie blachy, nie lutuje, tylko zajmuje się tym, co najbardziej lubi, rozmawia z człowiekiem (klientem), aby spełnić jego oczekiwania. Buduje markę swojej firmy.  

Uczniowie chętnie zadawali prelegentowi pytania dotyczące rowerów, kontaktów ze sławnymi ludźmi, oraz trudności w prowadzeniu biznesu. 

Bardzo dziękujemy Panu Adamowi Zdanowiczowi za inspirowanie młodzieży do rozwijania pasji i podejmowania wyzwań.

Więcej informacji na temat prelegenta

https://podlaskie.eu/ludzie/adam-zdanowicz/

https://www.forbes.pl/life/adam-zdanowicz-artysta-na-siodelku/edn5b2b

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat potwierdzają swoje umiejętności komputerowe uzyskując Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL.  

Z tej możliwości skorzystało w ostatnim czasie 16 uczniów ZSHE, którzy ukończyli kurs ECDL BASE, przystąpili do egzaminu i zdali go z wynikiem bardzo dobrym. Wszystko było  sfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z projektu  „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”.

Tym bardziej cieszy nas ta informacja, bowiem dokument ECDL to podstawowy certyfikat dla pracowników wszystkich specjalności, którzy na co dzień posługują się komputerem, korzystają
z Internetu, tworzą i edytują dokumenty oraz arkusze kalkulacyjne.  

Dokument ECDL jest rozpoznawalny w innych krajach, nie tylko w Polsce i posiada liczne międzynarodowe referencje.

Korzyści dla posiadacza certyfikatu ECDL BASE to:

  • potwierdzenie posiadanych kompetencji,
  • wzrost pozycji i szans na rynku pracy w Europie i na świecie.
  • większa pewność utrzymania w przyszłości zatrudnienia,
  • wzrost mobilności.

Aby go uzyskać, wystarczy zdać tylko cztery egzaminy.

Gratulujemy naszym uczniom uzyskania wysokich wyników z egzaminu i zdobycia certyfikatu.

Więcej na temat certyfikatu ECDL na stronie

https://ecdl.pl/

Kolejny sukces uczniów ZSHE w obszarze języków obcych!

Uczniowie ZSHE nie tylko uzyskują rewelacyjne wyniki z egzaminu maturalnego z języków obcych.
Ich wiedza i umiejętności językowe właśnie zostały potwierdzone certyfikatami TELC!

Egzaminy międzynarodowe TELC, a w konsekwencji certyfikat TELC to ważny dokument otwierający
w życiu wiele drzwi, honorowany przez pracodawców we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wiedzą o tym doskonale uczniowie ZSHE.

W ostatnich dniach sierpnia czterdziestu uczniów naszej Szkoły przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego TELC. Taką możliwość potwierdzenia posiadanych kompetencji językowych według sprawdzonych, europejskich standardów stworzyła realizacja projektu „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”. Nasi uczniowie zdawali egzamin na różnych poziomach: A2, B1, B2 i B2/C1 w zależności od posiadanej wiedzy i umiejętności językowych.

Czym jest certyfikat TELC?

Certyfikat TELC stanowi ujednolicone świadectwo znajomości języka obcego uznawane w krajach Unii Europejskiej.

Egzaminy TELC są opracowywane i administrowane przez organizację TELC GmbH z siedzibą we Frankfurcie nad Menem,  posiadającą  ponad czterdziestoletnie doświadczenie w tworzeniu i przeprowadzaniu egzaminów językowych na najwyższym europejskim poziomie. Egzaminy The European Language Certificates – TELC kontynuują wieloletnią tradycję europejskich certyfikatów językowych, które od dziesięcioleci przyczyniają się do rozwoju nauczania języków obcych w Europie i na świecie.

Dlaczego warto zdobyć certyfikat TELC?

Uzyskanie certyfikatu TELC, to: szansa zdobycia dobrego zawodu, szansa szybkiej i skutecznej kariery zawodowej, ale przede wszystkim możliwość pełniejszego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym Europy i świata.

Gratulujemy naszym uczniom uzyskania wysokich wyników!

„Mystery guest, czyli spojrzenie na hotel oczami gościa hotelowego” - wyjazd edukacyjny uczniów technika hotelarstwa na Mazury

We wtorek 6 października 2020r. rozpoczął się 2 dniowy wyjazd szkoleniowy w którym udział wzięło 45 uczniów profilu hotelarskiego ZSHE im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku wraz z  kierownikiem wycieczki Renatą Lubas oraz 3 opiekunami: Hanną Bacią, Anną Płońską i Barbara Krzemień-Pryszczepko.  Uczniowie i opiekunowie punktualnie o 7:30 wyruszyli autokarem na wycieczkę edukacyjną w ramach projektu „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ – nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”.

Celem wyjazdu szkoleniowego było:
-    poznanie najlepszych praktyk biznesowych, gospodarczych strategii rozwoju, zasad działania nowoczesnych firm, innowacji w zakresie technologii i metod zarządzania hotelem
-    realizacja szkolenia (wizyt studyjnych) w realnym środowisku zawodowym, w miejscu pracy
-    zwiększenie stopnia znajomości  branży hotelarskiej
-    poznanie środowiska kulturowego i przyrodniczego  Warmii i Mazur

Czytaj więcej: „Mystery guest, czyli spojrzenie na hotel oczami gościa hotelowego” - wyjazd edukacyjny uczniów...

Wyjazd edukacyjny uczniów TECHNIKA EKONOMISTY do Poznania

W dniach 28.09 – 02.10 2020 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na wycieczkę edukacyjną w ramach projektu „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ – nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE” i działania WIELKOPOLSCY GIGANCI BIZNESU do Poznania
i okolic. W wyjeździe wzięło udział ogółem 45 uczniów o profilu technik ekonomista.

Celem wyjazdu było kształtowanie znajomości wśród uczniów otoczenia branżowego właściwego dla zawodu, w którym się kształcą, promowanie dobrych praktyk biznesowych, pobudzanie pasji, która mogłaby stać się początkiem własnego biznesu oraz kształtowanie następujących umiejętności zawodowych uczniów:

  • umiejętność pozyskiwania informacji rynkowych
  • umiejętność identyfikowania przewag konkurencyjnych i umiejętność ich adaptacji np. we własnej działalności gospodarczej
  • umiejętność dbania o wizerunek firmy i relacje z jej otoczeniem społeczno-gospodarczym
  • umiejętność wdrażania innowacyjnych rozwiązań finansowych w zakresie świadczonych usług – księgowości zobowiązań, należności, środków trwałych, księgi głównej, a także procesów zakupów oraz rachuby płac
  • poznanie atrakcji kulturowo-przyrodniczych regionu

A oto relacje uczniów z wyjazdu:

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny uczniów TECHNIKA EKONOMISTY do Poznania

„Profesjonalny handlowiec” - wyjazd edukacyjny uczniów do Poznania

W dniach 28.09. – 2.10.2020 r. grupa 45 handlowców wraz z opiekunami przebywała w Poznaniu na wycieczce edukacyjnej w ramach projektu „Nauka jest wartością – nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”.

Młodzież uczestniczyła w spotkaniach edukacyjnych z właścicielami przedsiębiorstw, specjalistami ds. marketingu, piaru. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat marketingu, technik komunikacji i sprzedaży. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prelekcja przedstawicielki firmy „Yes” zajmującej się produkcją i sprzedażą biżuterii a także wystąpienie marketingowca Hotelu Lechicka. W tym hotelu młodzież była zakwaterowana.

Wizyta nad Jeziorem Maltańskim była czasem relaksu, podziwiania widoków
oraz miejscem spotkania z organizatorem koncertów, eventów i sportowych wydarzeń odbywających się nad Poznańską Maltą.

Młodzież wzięła także udział w największych w Polsce Targach Spożywczych firmy Polagra. Uczniowie obejrzeli ekspozycje promujące żywność i technologie dla branży spożywczej. Niespodziewanym i miłym bonusem udziału w Targach były spotkania ze znanymi ludźmi świata gastronomi i mediów.

Szanse na przyszłość, jakie daje studiowanie kierunków ekonomicznych przedstawił student Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Wycieczka poza aspektem edukacyjnym dostarczyła wrażeń estetycznych, kulturowych, kulinarnych. Młodzież zwiedziła Poznań, Gniezno i Biskupin, w którym spotkała ekipę telewizyjną realizującą program nt. uroków osady.