Dnia 27 marca (czwartek) w kościele pw NMP Matki Kościoła przy ul. Pogodnej 63 o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji pracowników Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodziliśmy na Uniwersytecie w Białymstoku. Skorzystaliśmy z zaproszenia Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia i wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Joanny Szerszunowicz "Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi. Jak współczesny homo riden posługuje się polszczyzną?".
Prof. UwB Joanna Szerszunowicz zwróciła naszą uwagę na wątki humorystyczne w codziennej komunikacji, humor zapisany w memach (finezyjny, delikatny albo dosadny i rubaszny). Wykład prof. Szerszunowicz oparty na przykładach wziętych z życia (memy, kalambury, neologizmy) pokazał nam piękno i złożoność naszego ojczystego języka. Dziękujemy!
Wg National Geographic Polska, język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Składają się na to: skomplikowana gramatyka, liczne wyjątki oraz bogate słownictwo.
Wg ONZ od 1950 roku zanikło aż 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu zwrócenie uwagi na te zagrożenia i zachęcenie do działań na rzecz ochrony językowego dziedzictwa kulturowego.
14 marca 2025 roku 8 uczennic w zawodzie technik hotelarstwa i 5 uczniów w zawodzie technik handlowiec, pod opieką Pani Beaty Milewskiej i Pani Moniki Węglickiej, przyleciało na Teneryfę celem odbycia miesięcznej praktyki w hiszpańskich zakładach pracy.
Przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie uczniowie uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do odbycia mobilności. Młodzież wzięła udział w spotkaniach formalno-organizacyjnych prowadzonych przez koordynatorów projektu. Na spotkaniach omówiono i podpisano niezbędną dokumentację, przekazano informacje dotyczące praw oraz obowiązków uczestników, omówiono procedury, zasady BHP. Odbyło się również spotkanie z rodzicami uczniów.
Uczestnicy projektu doskonalili również swoje umiejętności językowe. Na platformie EU Academy podnosili kompetencje z języka angielskiego, a w szkole uczęszczali na kurs z języka hiszpańskiego i uczestniczyli w przygotowaniu kulturowym. Dzięki temu zostali wyposażeni w podstawowy zasób słownictwa, przydatny na praktykach zawodowych oraz zaznajomili się z kulturą i obyczajami kraju goszczącego.
W ramach przygotowania pedagogiczno-psychologicznego otrzymali wsparcie mentalne, nabyli umiejętności radzenia sobie z emocjami. Przygotowani, nastawieni pozytywnie, gotowi na nowe wyzwania po długiej podróży dotarli na Teneryfę – do malowniczej miejscowości Puerto de la Cruz.
Oto krótkie relacje młodzieży z pierwszych dni pobytu na Wyspach Kanaryjskich.
Spędziłyśmy już dwa cudowne dni na Teneryfie. Pogoda wspaniała, a widok na ocean zapiera dech w piersiach. Panorama wulkanu Teide widziana z balkonu dodaje magii temu miejscu. Jesteśmy pełni energii i radości. Czekamy na praktyki, które rozpoczynamy już w poniedziałek.
Luiza, Maja i Natalia
Pobyt na Teneryfie jest cudowny. Spacerując po urokliwym mieście Puerto de la Cruz poznaliśmy już trasy do naszych miejsc praktyk zawodowych. Zobaczyliśmy także wyjątkowy karnawał – jedno z największych i najbardziej kolorowych wydarzeń na Wyspach Kanaryjskich. Zachwyciła nas różnorodność strojów, korowodów, radość, śpiew i tańce uliczne.
Damian i Wiktor
Puerto de la Cruz to miejsce przepiękne, widoki cudowne a mieszkańcy życzliwi i uśmiechnięci. Pierwsze dni spędziliśmy na poznawaniu tej miejscowości. Zwiedziliśmy już XVIII-wieczny Ogród Botaniczny, który zachwycił nas ciekawą i obszerną ekspozycją roślin z 5 kontynentów. To było interesujące doświadczenie edukacyjne na temat różnorodności ekologicznej.
Ania i Daria
Hola!
Na Teneryfie jesteśmy dopiero drugi dzień, ale już nam się bardzo podoba. Hotel zadbany, czysty oraz położony w dobrej lokalizacji. Jedzenie przepyszne, personel bardzo miły i życzliwy. Inni uczestnicy projektu są otwarci i pomocni. Cieszymy się, że możemy odbywać praktyki zawodowe w tak ciekawym i pięknym miejscu.
Julia, Judyta i Paulina
Jesteśmy na Teneryfie dopiero dwa dni, a już tyle poznaliśmy… Zwiedziliśmy Ogród Botaniczny, zjedliśmy 2 porcje Paella De Pescado y Marisco, czyli paellę z rybą i owocami morza (było pyszne😊), spróbowaliśmy lokalnych croissantów. Byliśmy też świadkami marszu przeciwko przemocy rówieśniczej.
Damian, Konrad i Krzysztof
A oto nasza fotorelacji z Puerto de la Cruz.
W dniu 4 marca 2025 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku odbył się ostatni turniej w ramach rozgrywek I ligi szkół ponadpodstawowych w siatkówce dziewcząt.
Nasze reprezentantki w pierwszym meczu zmierzyły się z II Liceum Ogólnokształcącym z Białegostoku i zwyciężyły dość pewnie 2:0.
Drugi mecz z siatkarkami z IV Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku to zawody, które z pewnością podobały się publiczności. Choć wynik końcowy to wygrana 2:0 dla naszych rywalek, to jednak gra nie była jednostronna. Długie wymiany piłek, silne ataki czy trudna zagrywka to tylko niektóre elementy stanowiące o dobrej grze obydwu drużyn.
Ostatecznie nasza drużyna siatkarek zajęła wysokie szóste miejsce w województwie, udowadniając swój wysoki poziom sportowy w tej pięknej dyscyplinie sportu jaką jest siatkówka.
Skład drużyny: Natasza Mikołajun (kapitan), Anna Szubzda (libero), Katarzyna Załuska, Wiktoria Filipczuk, Monika Iwaniuk, Joanna Michniewicz, Annabel Tryskuć, Kinga Kowalewska, Maja Pogorzelska, Amelia Remiszewska, Klaudia Kiszycka, Alicja Perkowska.
Natalia Murza (IVB) powtórzyła sukces z poprzedniego roku, ponownie zajęła I miejsce w etapie regionalnym XII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” i tym samym po raz drugi będzie reprezentować województwo podlaskie w Warszawie. Julia Zaniewska (IIIF) zajęła V miejsce, niewiele zabrakło do podium. Opiekun merytoryczny Pani Aneta Nartowicz.
Etap regionalny konkursu zorganizowany przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku odbył się 10 marca 2025 roku w CEN w Białymstoku.
Więcej na stronie
Gratulujemy ekonomistkom i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 5 marca 2025 r. odbyło się spotkanie terapeutyczne młodzieży naszej szkoły z p. Magdaleną Fabczak. Zaproszony gość jest pracownika WSZ, specjalistą terapii mowy, pracującą z osobami zmagającymi się z rakiem krtani i jego konsekwencjami. Opracowała i wdrożyła autorską metodę ćwiczeń przełyku, mającą na celu wzbudzenie mowy u pacjentów po laryktomii. Jej zadaniem jest – jak sama powiedziała- odbudować wiarę w możliwość powrotu chorych do w miarę możliwości- lepszego funkcjonowania – w rodzinie i społeczeństwie.
Z badań nad przyczynami choroby jasno wynika, że niemal 100% przyczyn raka krtani i przełyku stanowi palenie papierosów (zarówno tradycyjnych, jak i elektronicznych), nad czym- w początkowej fazie uzależnienia, w której niejednokrotnie jest młodzież- nikt się nie zastanawia. Drodzy młodzi-mówiła- macie jeszcze czas, aby się wycofać, by kształtować swoje życie bez tej śmiercionośnej rzeczywistości. Podejmijcie trud walki o siebie, swoje zdrowie i swoją szczęśliwą przyszłość- wyznała.
Praca z osobami z chorobą nowotworową jest niełatwa, długofalowa. Wymaga zgody na podjęcie wysiłku- w miarę możliwości -nie tylko w sferze fizycznej człowieka, ale – dużo ważniejszej- psychicznej, duchowej, a nade wszystko relacyjnej. Wymaga wsparcia innych -w stosunku do siebie, rodziny, otoczenia zewnętrznego, pragnienia powrotu do rodziny, społeczeństwa, pracy, a nieraz też- do Boga.
Pani Magdalena zacytowała również fragment jednej ze swojej publikacji: Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za miłość- do siebie, rodziców, przyjaciół, starszych, cierpiących, do Boga- we wszystkich płaszczyznach życia. Drodzy młodzi! Bądźcie odważni i silni w tej walce, którą na co dzień podejmujecie, nie zniechęcajcie się. Jest nadzieja. Ona jest drogą życia, a ostatecznie- otwiera horyzont wieczności- dodała.
Jej słowa będą długo brzmieć w naszych uszach.
- Agnieszka Bachurek - Zalewska