Reprezentacja ZSH-E w siatkówce dziewcząt w bieżącym roku szkolnym rozpoczęła rywalizację w I lidze szkolnej - licealiadzie.
W pierwszej rundzie dziewczęta rozegrały pojedynczy mecz z IV LO w Białymstoku. Po bardzo wyrównanej walce przegrały spotkanie wynikiem 1:2 (w tie-breaku 12:15).
W drugiej rundzie rozgrywek, w turnieju, reprezentacja rywalizowała z dwoma zespołami: ZS 1 Zambrów i ZSOiP Wysokie Mazowieckie. Dziewczęta zdobyły komplet punktów ( 6 ) odnosząc dwa pewne zwycięstwa ( w setach: 2:0; 2:0).
Trzecia runda licealiady odbyła się w Białymstoku, w II LO. Tym razem do rywalizacji z nami stanęły: II LO Białystok i ZSOiZ Mońki. W pierwszym meczu dziewczęta toczyły ciężki bój z Mońkami, aby ostatecznie odnieść zwycięstwo w tie-breaku (15:10), zdobywając 2 cenne punkty. Drugi mecz to pewne zwycięstwo w dwóch setach (25: 16; 25:9) z II LO i komplet punktów mogliśmy dopisać do swojego konta.
W kolejnej - czwartej - rundzie rozgrywek nasza Szkoła była gospodarzem turnieju i gościła u siebie dwa zespoły: I LO Bielsk Podlaski oraz ZSOiZ Ciechanowiec. W pierwszym meczu otwierającym turniej reprezentacja ZSH-E podejmowała "mocny" zespół z Bielska Podlaskiego. Wyniki uzyskane w poszczególnych setach (15:25, 22:25) potwierdzają zaciętą grę w każdym secie. Ostatecznie goście wygrali 2:0. W ostatnim meczu turnieju dziewczęta gładko pokonały przyjezdne z Ciechanowca 2:0 (25:8; 25:6).
Aktualnie dziewczęta mają na koncie 15 punktów ( 5 zwycięstw i 2 porażki).
Przed nami jeszcze dwa turnieje do końca rozgrywek.
Pozostaje nam wierzyć w kolejne zwycięstwa naszych Dziewcząt.
Skład reprezentacji ZSH-E w siatkówce:
Opiekun zespołu: Marta Dziedziul
24 lutego obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika. W tym dniu, w sposób szczególny, przypominaliśmy dokonania wielkiego astronoma, ekonomisty i lekarza. Dzień Patrona to idealny czas na przypomnienie wszystkim dokonań Mikołaja Kopernika. Pan Wojciech Filipowicz przedstawił zgromadzonym życiorys i osiągnięcia patrona szkoły.
Zgodnie z tradycją Pan Wojciech Janowicz dyrektor szkoły w obecności sztandaru, społeczności szkoły i zaproszonych gości wręczył najważniejsze nagrody – Copernicusy.
Copernicusa 2023 w kategorii „Najlepszy Uczeń” otrzymał Bartosz Cieślak z klasy IVb.
Statuetkę Copernicusa w kategorii „Najlepszy Nauczyciel” odebrała Pani Ewa Drewnowska.
Nagrodą w kategorii „Przyjaciel Szkoły” została uhonorowana Pani Mariola Czerwińska – Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych.
Gratulujemy najlepszym z najlepszych!
Uroczystość wzbogacili artystycznie uczniowie szkoły.
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji klasa Id uczestniczyła w wykładzie pt. „Kreatywność, interdyskursywność, multimodalność, czyli o kilku zjawiskach we współczesnej polskiej komunikacji językowej” wygłoszonym przez prof. Joannę Szerszunowicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Pani Szerszunowicz w ciekawy sposób omówiła trzy zjawiska występujące w naszym języku: kreatywność, interdyskursywność oraz multimodalność. Na wielu przykładach pokazała jak tworzą się nowe wyrazy, połączenia wyrazowe, jak przenikają się różne formy, style i gatunki. Pokazała też w jaki sposób wykorzystujemy różne kody (dźwiękowy, obrazkowy, słowny) w naszej komunikacji, zwłaszcza w Internecie, np. tworząc memy.
Dziękujemy organizatorowi - Bibliotece Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia w Białymstoku za zaproszenie i możliwość wysłuchania wykładu.
W dniach 20-22 stycznia 2023 roku, dwójka naszych uczniów, Kinga Duliniec (4a) oraz Mateusz Marecki (4b), brała udział w Kongresie Młodych Aktywistów i Aktywistek organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta w Lublinie. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego ZSHE brali udział w licznych panelach dyskusyjnych i warsztatach na temat samorządności młodzieży i potrzeb młodych ludzi. Prowadzono zajęcia pt.: "Witamy w Europejskiej Stolicy Młodzieży", "Młodzież w Europie - Europejski Rok Młodzieży" oraz "Czego potrzebują młodzi od młodych?". Nasi uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych dbałości o psychikę swoją i innych. Reprezentanci szkoły poznali nowe perspektywy, możliwości i potrzeby uczniów z innych polskich szkół. Wrócili pełni nowych wizji i chęci do dalszej pracy i rozwoju.
Link do filmu z "Jasełek u hrabiny"
20 stycznie 2023 roku odbyło się na naszej szkole XIX Międzyszkolne Ekumeniczne Spotkanie Młodych! Stało się ono częścią obchodów Międzynarodowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Szczególnie cieszy fakt, że po dwuletniej przerwie, gdy spotkania mogły się odbywać wyłącznie w formie on- line, mogliśmy być razem- wraz z przedstawicielami 10 szkół średnich naszego miasta. Celem naszym było poszukiwanie dróg jedności chrześcijańskiej miedzy katolikami, prawosławnymi, i protestantami, by wspólnie – pod wpływem działania Ducha Bożego -słuchać wezwania Pana zapisanego przez proroka Izajasza: Zaprawiajcie się w dobrem… (Iz 1,17).
Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy do Ducha Świętego- który jest źródłem jedności Kościoła. Odśpiewaliśmy piosenkę- modlitwę: Ześlij wiatr…
Jako pierwszy z prelegentów zabrał głos ks. Tomasz Wigłasz - z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Białymstoku. Swą prezentacją wprowadził zebranych w temat Iz1,17. W żartobliwy sposób nawiązał jednocześnie do ”święta bigosu”.
Z kolei ks. Paweł Żukowski z Kościoła Rzymskokatolickiego, pomógł nam spojrzeć głęboko w serce Boga, głosząc: Bóg jest dobry! Prawdę tę osnuł na kanwie działa zbawczego Jezusa Chrystusa. Potwierdzenie jego słów wyśpiewaliśmy piosenką: Dobry Bóg- wykrzykuj to z radością….
Następnie ks. Adam Sawicki z Kościoła Prawosławnego wskazał na dobro, które jest przeciwwagą zła atakującego nasze życie. Dobre uczynki przyniesiemy kiedyś przed Boży tron. Wykorzystajmy nasz czas życia jak najlepiej, by je czynić- mówił.
Z kolei zabrał głos pastor Marcin Owsiejczuk z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Podzielił się z nami swoim świadectwem, konkretnym działaniem dobra, do jakiego Pan go wezwał. Przypomniał wartość wiary i osobistego przyjęcia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, z którego niejako wypływają dobre uczynki. Jako Wiceprezes Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei ukazał nam wieloletnią służbę człowiekowi w potrzebie, jaką podejmuje Stowarzyszenie.
Wyjątkowym doświadczeniem wspólnoty wszystkich zgromadzonych był czas na poczęstunek. Fundatorem pączków był ks. Dariusz Sokołowski, Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, na terenie której mieści się nasza szkoła, a który od lat jest przyjacielem naszych spotkań ekumenicznych. Serdecznie mu dziękujemy!
W drugiej części naszego spotkania młodzież ZSHE zaprezentowała spektakl: „Jasełka u hrabiny” - by pochylając się nad tajemnicą Bożego Narodzenia – uczyć otwartości serc na wołających o pomoc bliźnich.
Z kolei przyszedł czas na przemyślenia młodzieży– dyskusje, dzielenie się w małych grupach. Rozważanie o dobru, do którego zaprasza Bóg, nie może odbyć się w oderwaniu od konkretnego życia- przekonywali.
Każda z grup dyskusyjnych przygotowała też swoją modlitwę o jedność. Wybrzmiała ona na tle kanonu z Taiz’e: Ubi caritas, et amor, ubi caritas -Deus ibi est! (Tam gdzie miłość jest i dobroć, tam gdzie miłość jest -tam mieszka Bóg). Zwieńczeniem jej stały się słowa Modlitwy Pańskiej: Ojcze nasz…..
Naszą wdzięczność Bogu za dar tego spotkania wyraziliśmy pieśnią. Bóg jest dobry! To On nas powołuje, zaprasza do wspólnoty ze sobą i drugim człowiekiem; kształtuje w nas Boży obraz oraz bardzo pragnie, byśmy zaprawiali się w dobrem, by głosić światu Ewangelię- słowem i czynem. A poprowadziła nas w tym s. Julita Zawadzka ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Jest ona całym sercem włączona w dzieło ekumenizmu, gdyż w charyzmacie Jej Zgromadzenia -jego założycielka- bł. Matka Bolesława Lament, włożyła dzieło jedności Kościoła.
Finiszem XIX Międzyszkolnego Ekumenicznego Spotkania Młodych w naszej szkole było wspólne (tworząc wielko krąg jedności między nami) wołanie do Ducha Świętego: Zjednoczeni w Duchu…
Zespół katechetów