PROGRAM ZŁOTE SZKOŁY NBP
Program Złote Szkoły NBP to program ogólnopolski. Organizatorem Programu jest Narodowy Bank Polski. W roku szkolnym 2022/2023 jest to III edycja Programu. Założeniem Programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych. Każda edycja ma jeden temat przewodni z zakresu ekonomii i finansów. Temat przewodni III edycji to: Poznajemy bank centralny. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz trzeci podjęli wyzwanie i przystąpili do realizacji zadań określonych w programie.
Bardzo dziękujemy dyrekcji szkoły za możliwość realizacji programu.
Dziękujemy zaproszonym ekspertom, nauczycielom oraz uczniom za zaangażowanie podczas przygotowań oraz realizacji poszczególnych zadań.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmików – zakładka: Złote szkoły NBP
Autorem zdjęć oraz filmików jest Jakub Jarońko,. uczeń kl. IVB.
I Konkurs Kadr i Płac szkół ekonomicznych województwa podlaskiego
I Konkurs Kadr i Płac szkół ekonomicznych województwa podlaskiego odbył się 15.03.2023 roku o godzinie 9.30. Wzięło w nim udział 18 uczniów z 6 szkół ekonomicznych województwa podlaskiego:
-Zespól Szkół Technicznych i. W.St. Reymonta w Czartajewie,
-Zespół Szkól nr 4 Suwałki,
-Zespól Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białystok,
-Zespołu Szkół Rolniczych im.mjra Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce,
-Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim,
-Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce: Mateusz Dobrogowski - ZSHE Białystok,
II miejsce: Alicja Jakubczyk - ZSHE Białystok,
III miejsce: Amelia Laskowska - ZSHE Białystok.
Komisja konkursowa przyznała również pięć wyróżnień uczestnikom I Konkursu Kadr i Płac.
Konkurs nadzorowała komisja konkursowa w składzie:
Przewodniczący: Teresa Sołowińska-Dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Białymstoku
Członkowie Komisji: dr Katarzyna Lewkowicz-Grzegorczyk - Uniwersytet w Białymstoku,
dr Anna Bagieńska - Politechnika Białostocka, mgr Małgorzata Choińska - Furmaniak - Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, mgr Marzena Płońska - Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku (WANS), mgr Dorota Czyżewska, wykładowca z zakresu Kadr i Płac - Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Sponsorzy ufundowali nagrody uczestnikom Konkursu.
Indeksy uczelni wyższych otrzymali zwycięscy konkursu. Zwycięzcy oraz wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Pozyskano następujących sponsorów:
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku (WANS), Politechnika Białostocka, Bank Spółdzielczy w Białymstoku,
Zrzeszenie Kupców Producentów i Usługodawców w Białymstoku, Finał Konkursu obserwowali zaproszeni goście oraz młodzież ZSHE.
Organizatorzy Konkursu:
Nauczyciele ZSHE w Białymstoku
Yo y la comida española
Za nami już 2 tygodnie pobytu na praktykach zawodowych w Maladze. Pracujemy, pilnie się uczymy, ale w czasie wolnym przyjemnie doświadczamy hiszpańskiej rzeczywistości. Jednym z milszych doznań, z jakim przyszło nam się zmierzyć jest bez wątpienia odmienność lokalnej kuchni. W ciągu tych dwóch tygodni widzieliśmy stragany pełne rozmaitych przypraw. Andaluzyjskie słodkości kuszą nas z licznych stoisk. Codziennie widzimy nieznane nam wcześniej owoce i warzywa. Mariscos, czyli owoce morza są tu bardzo powszechne. Część z nas skusiła się też na eksperymenty kulinarne i raczej odczucia mamy pozytywne. W tym tygodniu Pan Jakub Ostaszewski ogłosił konkurs pod tytułem „Yo y la comida española”, czyli ja i moje hiszpańskie jedzonko. Zadaniem było wysłanie opiekunowi fotki z lokalnym daniem lub smakołykiem, którego spróbowaliśmy. Wygrały Maja Stankiewicz i Natalia Dobrogowska, a w nagrodę otrzymały, a jakby inaczej, coś smacznego do spróbowania. Pozdrawiamy wszystkich i przesyłamy kilka zdjęć z tematyki kulinarnej.
Refleksje uczniów po dwóch tygodniach praktyki w Maladze
Praktyki zagraniczne dają nam ogromną możliwość rozwinięcia swoich zdolności językowych. W naszym miejscu pracy możemy poznać nie tylko nowych ludzi, ale również kulturę hiszpańską - od podszewki. Ponadto jesteśmy w stanie poznać i doskonalić obsługę programów przydatnych w naszym zawodzie oraz daje nam to wielką dawkę doświadczenia, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości.
Karol Zalewski, Adam Budnik i Krystian Zdanowicz
Dzięki praktykom rozwinęliśmy nasze zdolności językowe, głównie języka angielskiego, ale również z języka hiszpańskiego. Zapoznaliśmy się ze stosowaną w Hiszpanii dokumentacją. Nauczyliśmy się obsługiwać kasę fiskalną oraz terminal płatniczy.
Krystian Hardziej i Magda Zarzecka
W trakcie praktyk zawodowych w Kiwoko poznaliśmy nowe zagadnienia z zakresu działalności przedsiębiorstwa. Nauczyliśmy się jak zarządzać towarami w magazynie. Rozwinęliśmy swoje umiejętności językowe. Przełamując początkowe problemy komunikacyjne, nawiązaliśmy relacje
z szefostwem i obsługą sklepu. Dzięki naszym opiekunom przyjemnie spędzaliśmy także czas po pracy.
Oskar Trusewicz, Julia Porzezińska i Aneta Tokarska
Dzięki pracy w Toys R Us wzbogaciłyśmy znajomość języka angielskiego oraz poznałyśmy podstawy języka hiszpańskiego. Zawarłyśmy nowe znajomości i wiele się nauczyłyśmy. Miałyśmy okazję zaznać niezwykle przyjemnej atmosfery, którą powinno dawać miejsce pracy.
Anna Ostapkiewicz, Aleksandra Solarska i Aleksandra Dobreńczyk
Praktyki polepszyły naszą znajomość języka angielskiego i hiszpańskiego. Nauczyły nas jak ważny jest kontakt z klientem i utrzymywanie dobrych relacji ze współpracownikami. Wiemy już, że kluczem do sukcesu jest dobra atmosfera w firmie.
Natalia Dobrogowska i Maja Stankiewicz
W trakcie praktyk cały czas mamy kontakt z językiem angielskim, a niekiedy trzeba próbować swoich sił po hiszpańsku. Na pewno jest to dobra okazja do poznania swoich umiejętności językowych i sprawdzenia w praktyce wiedzy nabytej w szkole. Codziennie uczymy się czegoś nowego, zarówno w pracy, jak i w trakcie organizowanych przez naszych opiekunów aktywności w czasie wolnym.
Jakub Wasilczyk, Piotr Korolczuk i Andżelika Żędzian
Dwa zwycięstwa w piątej kolejce licealiady
W dniu 14 marca, w Augustowie, reprezentacja Szkoły w siatkówce dziewcząt rozegrała piąty turniej w ramach licealiady woj. podlaskiego.
Dziewczęta rozegrały mecze z I LO Augustów i ZS 6 Suwałki i zgodnie z oczekiwaniami odniosły dwa zwycięstwa (2:0; 2:0).
Aktualnie ZSHE zajmuje 4. miejsce w tabeli z wynikiem 21 punktów.
27 marca, w IV LO w Białymstoku zostanie rozegrana ostatnia kolejka licealiady. Przeciwnicy są wymagający. Mamy nadzieję, że po tych zawodach utrzymamy miejsce w lidze.
Opiekun zespołu: Marta Dziedziul
Wieczór flamenco
Punktem kulminacyjnym drugiego tygodnia naszego pobytu w Maladze był pokaz flamenco. W piątkowy wieczór wybraliśmy się do KELIPÉ „Centro De Arte Flamenco” na prezentację tej tradycyjnej sztuki. KELIPÉ jest miejscem spotkań najbardziej wymagających miłośników tej formy wyrazu w Maladze. Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania, które równocześnie podkreślają znaczenie słów i melodii. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wszystkich zachwyciły gorący temperament i niesamowita ekspresyjność tancerki, która na ten wieczór przyjechała gościnnie z Jerez de la Frontera. Wielkie wrażenie robiła także żywiołowa gitarowa muzyka w wykonaniu lokalnego wirtuoza tego instrumentu.