JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH UCZNIÓW
Dokonując monitoringu w trzecim i czwartym tygodniu praktyk ze wzruszeniem słuchaliśmy opinii wypowiadanych o naszych uczniach:- uczynni, zaangażowani, pomocni, odpowiedzialni, skrupulatni, przyjaźni, lubiący się uczyć, dociekliwi, punktualni... "ooo jesteście lepsi od moich pracowników".
Widzieliśmy ich podczas pracy, monitorowaliśmy warunki oraz realizację programu praktyk.
Przyjmowano nas szczególnie życzliwie, opowiadając o historii, rozwoju firm i świetnym wkomponowaniu się naszych praktykantów. Słów uznania nie było końca. W wakacje możemy wracać do pracy. Młodzież sprostała zadaniu, świetnie radziła we współpracy w grupie, w nowej kulturze i z nowymi obowiązkami zachowując klasę. Jesteśmy z Nich naprawdę dumni!!!!
Kawałek Francji w Hiszpanii - uczniowie ZSHE w filii Centrum Georges Pompidou w Maladze
W 2015 roku otwarto oryginalny budynek filii Centrum Georges Pompidou w Maladze. Należy on do najciekawszych obiektów promujących sztukę współczesną w Hiszpanii. Najbardziej charakterystycznym elementem całego budynku jest znajdujący się na dachu świetlik w kształcie sześcianu zbudowany z metalu i kolorowego szkła. Wystawy stałe i czasowe prezentujące prace znakomitych artystów w historii Hiszpanii, Europy i świata znajdują się na poziomie 0 i -1.
Wystawa "WŁASNY CZAS. Uwolnij się z kajdan codzienności" zaprosiła nas do refleksji nad formami jakie przybiera nasz wolny czas. Konfrontacja między czasem arytmetycznym a subiektywnym postrzeganiem jego trwania prowadzona jest poprzez dzieła, które przyjmują rolę "świadków czasu". Prace proponują swobodną i otwartą podróż, która zaprasza nas do odnalezienia własnej ścieżki.
Po podróży w głąb naszego wnętrza, powrót do rzeczywistości może być trudny. Zdezorientowani, tracimy odniesienia i jesteśmy zmuszeni do konfrontacji z niewygodną relacją z naszym otoczeniem. Prezentowane prace skłaniają nas do refleksji, aby przemyśleć rzeczywistość a nie od niej uciekać. Zaskoczyło nas, że lenistwo postrzegane jako cecha dzisiaj negatywna, kryje w sobie wiele pozytywów, np. sprzyja kreatywności.
Wielokulturowa przestrzeń łącząca sztukę i luksus w Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze
Muzeum, które mieści się w obiekcie dawnej fabryki tytoniu w Maladze, ukazuje historię samochodu, mody haute couture i innych luksusowych przedmiotów. Okazało się, że to prywatna kolekcja, która przedstawia artystyczną i historyczną ewolucję począwszy od końca XIX wieku. Zobaczyliśmy w niej prawie sto ekskluzywnych, odrestaurowanych lub zachowanych w idealnym stanie od nowości pojazdów z różnych epok i w różnych stylach, na przykład Belle Epoque i Art Deco. Wprawne oko mogło dostrzec wiele legend motoryzacji, które znamy z wielkiego ekranu takich jak Aston Martin DB4 (James Bond) lub Renault CB Coupe de Ville (Titanic). Ogladaliśmy również samochody, których właściciele odcisnęli wielki ślad na kartach historii: pojazdy Heinricha Himmlera, Delano Roosevelta, Michaela Jacksona czy Madonny. Zobaczyliśmy także wyścigowe i sportowe samochody, m.in. Mercedesa 300SL Gullwing, Ferrari 250 GT, oraz wiele innych włoskich, francuskich, niemieckich czy amerykańskich mitycznych krążowników. Poza bardzo rzadko spotykanymi samochodami produkcyjnymi, widzieliśmy również kilka nierealnych prototypów: pojazd na wodór czy energię słoneczną.
Wielu miłośników motoryzacji mogło doświadczyć „bezdechu" z racji na silniki, które wcześniej zostały rozebrane i złożone ponownie, ale w taki sposób by być istnym dziełem sztuki. Wypatrzyliśmy tu jeszcze samochody z tapicerką ze skóry strusia i norek, z elementami ze szlachetnego drewna, z klamkami z kości słoniowej i srebra czy też pojazdy z niestandardowymi silnikami jak na swoją epokę.
Kolekcję aut dopełniły stroje vintage znanych marek, takich jak Chanel, Dior, Givenchy, Balmain czy Prada powiązane z ważnymi postaciami kobiecymi z historii.
Ekspozycje te w połączeniu z instalacjami sztuki współczesnej, zdaniem naszych uczniów czynią to muzeum miejscem godnym polecenia.
Dni Otwarte ZSHE 2023
Kolejne Dni Otwarte za nami. W tym roku uczniowie klas ósmych mogli odwiedzić naszą szkołę w dniach 28 i 29 marca w godz. 9.00-14.00. Przed aulą czekali już na nich nasi uczniowie, którzy witali przybyłych. Młodzież mogła obejrzeć szkołę, zajrzeć na lekcje do klas, a w klasopracowniach zapoznać się ze specyfiką zawodu technika ekonomisty, technika handlowca i technika hotelarstwa.
W trakcie pobytu uczniowie mogli zapoznać się z zasadami prowadzenia biznesu, policzyć pieniądze, wystawić paragon, napić się optymistcznej herbatki, spróbować pysznie przyrządzonej kawy, czy smakowitego piernika. Na korytarzach przy stanowiskach przedmiotowych można było się zmierzyć z łamigłówkami, spotkać się ze znaną olimpijką Panią Krystyną Danilczyk-Zabawską – nauczycielką wychowania fizycznego w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Miło Was było gościć w naszych progach.
OGRÓD HISTORYCZNO-ARTYSTYCZNY W MALADZE
Po trzech tygodniach pracy nasi praktykanci znaleźli ukojenie w cieniu egzotycznych drzew ponad stuletniego parku. Skrywa on kilkadziesiąt tysięcy unikatowych roślin sprowadzonych z najodleglejszych zakątków świata.
2000 tropikalnych, subropikalnych i autochtonicznych gatunków chroniło nas przed miejskim skwarem. Młodzież poddała się urokowi miejsca. Fantastycznie bawiła się tropiąc niezliczone gatunki palm, bambusów, kaktusów i roślin wodnych.
Zdjęcia są potwierdzeniem ich świetnej zabawy i kreatywności. Oceńcie sami!
MUSEO DEL VIDRIO Y CRISTAL DE MALAGA
Wystawa szkła dekoracyjnego z różnych epok i krajów w odnowionej rezydencji z XVIII wieku zajęła nam czwartkowe popołudnie. Przewodnikiem po wystawie był jej właściciel - szlachcic z bogatej arystokratycznej rodziny, który zdobył serca i zainteresowanie naszych praktykantów. Prywatną kolekcję stanowi 3000 szklanych eksponatów, m.in. egipskie, fenickie, bizantyjskie i irańskie (np. rzeźby ze szkła, zastawy porcelanowe, witraże). Polskim akcentem były rzeźby ze szkła Igora Mitoraja i Adama Jabłońskiego. Luksusową atmosferę wnętrz dopełniały stylowe meble i obrazy.