Zapraszam do wzięcia udziału w 54 Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym organizowanym przez Centralną Bibliotekę Statystyczną im. Stefana Szulca. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu jednego z trzech podanych do wyboru tematów w oparciu o wiedzę uzyskaną z Małego Rocznika Statystycznego Polski.
Nagrodami w Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym w roku szkolnym 2024/2025 dla uczniów, którzy napiszą najlepsze prace konkursowe, będą: I nagroda – laptop, II nagroda – tablet, III nagroda – czytnik ebooków a także książki i dyplomy.
Szczegóły konkursu zostały zawarte w regulaminie konkursu na stronie internetowej CBS http://cbs.stat.gov.pl
Zgłoszenia przez Librus przyjmuje p. Ewa Drewnowska do 11 kwietnia br.
Nasi uczniowie Natalia Murza (IVB), Olga Racewicz i Adam Kukliński (IIIC) pod kierunkiem Pani Anety Nartowicz zdobyli II miejsce w etapie okręgowym Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, edycja 2024/2025. Zespołowo rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, składający się z 25 pytań.
Zabrakło niewiele do pierwszego miejsca (1 pkt), które dawało bezpośrednią kwalifikację do etapu centralnego olimpiady. Jednakże bardzo dobry wynik, który osiągnęli nasi ekonomiści daje szanse na „dziką kartę” i możliwość rywalizacji z najlepszymi zespołami w kraju. A jest o co walczyć! Laptopy, tablety, czytniki e-book, indeksy na uczelnie wyższe oraz tytuł laureata/finalisty zwalniający z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.
Etap okręgowy odbył się 4 marca 2025 roku w Oddziale ZUS w Białymstoku, udział wzięło 19 zespołów.
https://mylomza.pl/artykul/polfinal-olimpiady-n1679895
https://ddb24.pl/artykul/uczniowie-zsz-w-wysokiem-n1679911
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie ZSHE w dniu 6 marca 2025 roku wzięli udział w IV Festiwalu Białostockich Szkół Zawodowych. Podczas wydarzenia w interesujący sposób przedstawili szkołę, ofertę edukacyjną, osiągnięcia i inne atuty. Udział w festiwalu był doskonałą okazją do promocji kształcenia zawodowego. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!
W ramach projektu unijnego „Podlaski program wsparcia stypendialnego uczniów szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe” 63 uzdolnionych uczniów/uczennic Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznego im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku otrzyma stypendia w kwocie 6 tys. złotych w dwóch transzach. Jedna będzie wypłacona po podpisaniu umowy stypendialnej, zaś druga po wykonaniu projektu.
W projekcie zespołowym uczniowie wykażą się kreatywnością, aby stworzyć innowacyjne rozwiązania. Może ono dotyczyć obszarów: Gospodarka 4.0, GOZ, biznes, edukacja, Uczniowie otrzymają wsparcie ze strony nauczycieli szkoły oraz ekspertów z Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, która jest partnerem w programie stypendialnym.
Życzymy powodzenia oraz zachęcamy innych do udziału. Projekt przewiduje kolejne nabory (następny wrzesień 2025 r.). Na program stypendialny przeznaczono blisko 3,9 mln zł z funduszy europejskich.
26 lutego 2025 r. w auli naszej szkoły gościliśmy O. Mieczysława Sagana, Werbistę, misjonarza Afryki. Nasz gość był przez wiele lat na placówkach w Ghanie. Opowiedział nam o specyfice kontynentu afrykańskiego, o geografii, klimacie, historii i etnografii tak niewiele nam nieznanego świata. Mieliśmy okazję oglądać zdjęcia, słuchać muzyki, zadziwiać się cechami mowy kilku spośród 1000 języków plemion zamieszkujących tamte tereny. Mówił o poszczególnych krajach, obszarach geograficznych, cechach religii animistycznych - plemiennych, które przeplatają się z chrześcijaństwem i islamem. Wskazywał na trudy klimatu, ciekawostki fauny i flory, specyfice kulturowej Afrykańczyków stale zamieszkujących dane tereny oraz plemionach koczowniczych- nie identyfikujących się z żadnym państwem. Opowiadał o pracy misjonarzy na tamtym kontynencie oraz o różnorodnych formach inkulturacji.
Na koniec o. Misjonarz zachęcił nas do dalszego poznawania bogactwa świata Afryki oraz włączenia się różnorakie sposoby wsparcia misji, tak w Afryce, jak i na całym świecie. Podkreślił wielką wartość, jaką jest możliwość nauki dzieci i młodzieży w naszym kraju. Powiedział, że mamy piękną szkołę i ogromne możliwości samorozwoju, w przeciwieństwie do milionów rówieśników w Afryce, Azji czy biedniejszych regionach Ameryk. Powiedział: Doceńmy to, że „nauka jest wartością”, za którą powinniśmy być wdzięczni ludziom i Bogu. To zobowiązuje! - dodał.
Zespół katechetów
19 lutego obchodziliśmy coroczne święto, Dzień Patrona Szkoły – Mikołaja Kopernika. Uroczysty apel, przemowa Pana Dyrektora Wojciecha Janowicza oraz krótki wykład Pana Grzegorza Przeździeckiego przypomniały sylwetkę oraz osiągnięcia tego wielkiego uczonego. A jest co wspominać – jego osiągnięcia na polu różnych dziedzin nauki dotyczą także nas – społeczność szkolną. Nasza szkoła bowiem nawet w nazwie odwołuje się do ekonomii, w której osiągnięcia Mikołaj Kopernik są nieocenione.
Nieodzownym elementem Dnia Patrona Szkoły są wręczane raz w roku statuetki Copernicus. Zatem mamy zaszczyt ogłosić, iż statuetkę Copernicus Anno Domini 2025 w kategorii Najlepszy Uczeń otrzymała Aneta Tokarska, Najlepszy Nauczyciel – Pani profesor Lucyna Rojecka i Przyjaciel Szkoły – Pan Jerzy Osipiuk. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszego zaangażowania i realizacji planów oraz marzeń na polu współpracy z ZSHE.
Szkolną uroczystość uświetniły także występy uczennic i uczniów. Serdeczne podziękowania kierujemy do Melanii Kadziszewskiej, Pauliny Choromańskiej, Przemysława Owczarczuka i Rafała Kruszewskiego. Oczywiście dziękujemy również obsłudze technicznej sprzętów multimedialnych, uczennicom odpowiedzialnym za kwiaty i fotorelację oraz uczniom Pocztu Sztandarowego.
Pamiętajmy: kolejny Dzień Patrona Szkoły już za rok! 😉
Opiekunowie SU